avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 575 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua . Asi dori sa iau din plasament o mama cu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua . Asi dori sa iau din plasament o mama cu doi copii ...

Buna ziua . Asi dori sa iau din plasament o mama cu doi copii minori .Menționez că cunosc acea mama de mult timp și doresc sa îmi iau starea civila cu ea și să trec copii pe numele meu . Cum și ce trebuie sa procedez sa ii au sub întreținerea mea la mine acasă. Va multumesc
Cel mai recent răspuns: adriandimitriu , utilizator 20:38, 3 Mai 2024
mama e casatorita?
Copii sunt recunoscuti de tata lor natural'?

Va intreb, pentru ca nu aveti dreptul sa treceti niste copii pe numele dvs, fara sa aveti acordul scris al tatalui lor natural.
Ultima modificare: Sâmbătă, 27 Aprilie 2024
Dapix, utilizator
Nu mama nu este căsătorită ne cunoaștem de ceva timp și dorim sa ne luam noi starea civila și ea este de acord sa ii iau pe numele meu

adriandimitriu a scris:

mama e casatorita?

Nu copii nu sunt recunoscuți de către tata și nici nu vrea să audă de ei iar mama lor este de acord sa ii iau eu pe numele meu și să ne luam și noi starea civila precizez că ne cunoaștem de ceva timp și chiar ne înțelegem foarte bine

Dapix a scris:

Copii sunt recunoscuti de tata lor natural'?

Va intreb, pentru ca nu aveti dreptul sa treceti niste copii pe numele dvs, fara sa aveti acordul scris al tatalui lor natural.

Căsătoriți -vă cu mama și adoptați copiii. Pentru plasament trebuie să dovediți că sunteți capabil și e de preferat să aveți familie. Pentru detalii întrebați DGASPC

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Trecerea numelui tatalui in certificatul de nastere al copilului adi1234 adi1234 buna ziua , as dori sa stiu si eu cum ar trebui sa procedez in urmatoarea situatie . am cunoscut o fata care are deja un copil de 2 ani , iar pe certificatul ... (vezi toată discuția)
Plasament bebelus la nasi KatalinS KatalinS Bună ziua! Acum 6 luni, o cunoștință a născut și și-a manifestat dorința ca de bebelus sa avem noi grija, aceasta mai având încă 4 copii, iar ... (vezi toată discuția)
Aș vrea să adopt copiii actualei soții. care este procedura, ținând cont de faptul că în certificatele de naștere au liniuță în dreptul tatălui? Raducu_Ion Raducu_Ion Vă salut! Vă cer o părere juridică pe această cale pentru o situație particulară cu care mă confrunt. Sunt căsătorit legal cu actuala soție de ... (vezi toată discuția)