Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Plasament bebelus la nasi
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Plasament bebelus la nasi

Bună ziua!
Acum 6 luni, o cunoștință a născut și și-a manifestat dorința ca de bebelus sa avem noi grija, aceasta mai având încă 4 copii, iar bebelusul nu a fost recunoscut de către tata. De atunci bebe este la familia noastră. Am hotărât sa solicitam plasamentul în calitate de nași ai copilașului și familie cu care mama sa a dezvoltat relații de afecțiune. Acest lucru s-a întâmplat după 4 luni, din cauza stării de urgenta. Noi fiind din București, iar mama naturala din Olt, întâmpinăm numai refuzuri din partea Dgaspc, pe motiv ca în urma anchetei sociale efectuata la mama, aceștia considera ca nu se impune aceasta măsură speciala pt copil, plasamentul. Am tot reformulat cererea și numai răspuns negativ primit prin posta, alături de formularea: sa restitui copilul familiei. Vom merge din nou și vom reformula și de aceasta data. Întrebarea mea este dacă pot veni la noi la ușa sa ia copilul cu forța, deși acesta de afla la noi cu acordul și la dorința mamei naturale sau dacă ne pot soma Protecția sau Politia sa l ducem. Nu comitem nicio ilegalitate, ci doar ajutam pe cineva la nevoie. Acesta având 4 copii mici și fără sot nu are disponibilitatea implicării și pt bebelus. A doua întrebare este dacă pot formula cererea de plasament în București, copilul fiind din Olt. Orice răspuns avizat ne poate ajuta enorm. Va mulțumesc mult!
KatalinS, utilizator