Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Soțul mă dă afară din casă și mă amenință cu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Soțul mă dă afară din casă și mă amenință cu divorțul

Bună ziua. Sunt căsătorită de 6 ani, avem 2 copii minori, de 5 și 3 ani. Locuim in casa care este pe numele soțului. La momentul căsătoriei exista pe numele lui un teren pe care a fost construită o casă la roșu. După căsătorie am vândut apartamentul ce îmi aparținea înaintea căsătoriei, iar banii au fost investiți în casă. În n momentul actual suntem la finisaje. Chiar și o parte din mobilă este deja cumpărată. Soțul are probleme cu alcoolul, și în ultima vreme îl deranjează simpla mea prezență. Orice discuție simplă despre planurile pentru casă de exemplu, se transformă în ceartă și reproșuri. In momentul de față, mă amenință cu divorțul și îmi interzice să intru în locuință (când vin de la muncă) fără aprobarea lui, și mă amenință că dacă i se pare ceva la mine mă dă afară. Unui om care bea zilnic i se va aprinde scânteia mai devreme sau mai târziu. In ciuda abuzurilor verbale dese, eu nu doresc sa divorțez, întrucât sunt momente destule în care spune că dorește să se schimbe, să renunțe la alcool și să își rezolve problemele de mânie. Am dat toate aceste detalii pentru a înțelege de ce "mă complac" în situația aceasta și mă opun divorțului. Întrebarea mea este totuși, dacă va depune actele de divorț, ce sa fac? Dacă voi fi de acord sa divorțăm amiabil, rămân fără niciun ban, din câte am înțeles, atâta timp cât el nu mă mai lasă nici în prezent să stau liniștită "în casa lui". Și dacă nu mă lasă să intru în prezent în curte, va trebui să chem poliția. Corect? Totuși ce pot face ca să îmi cresc copiii în continuare în casa în care am investit atâția bani și suflet? Mulțumesc.
Casa construita în timpul casatoriei e bun comun, oricum puteti dovedi investita și va puteți lua banii inapoi. Cand nu va lasa în casa chemati politia, i amenda își ia sigur și piate se potolește.
În privința căsniciei dvs, nici dvs nu credeți ca se va schimba vreodată, va amăgiți singura și va pierdeți timpul, tinerețea, mai grav e ca va creșteți copiii în acel mediu, păcat de ei.
gi-jane2, moderator