Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Bună seara,sunt căsătorită în Albania țin sa ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Bună seara,sunt căsătorită în Albania țin sa menționez ...

Bună seara,sunt căsătorită în Albania țin sa menționez ca am Înregistrat căsătoria și în România deci dețin și certificat de căsătorie românesc și am nevoie de o informație:urmează sa nasc în Albania eu neavând permis de sedere în aceasta țară pot depune actele la ambasada României din Tirana pentru a înregistra nașterea copilului meu în România și pentru a solicita pasaport românesc?
Cetăţenii români aflaţi în străinătate pot solicita transcrierea care îi priveşte în registrele de stare civilă române de la misiunile diplomatice sau oficiile consulare de carieră ale României, a certificatelor sau extraselor de stare civilă eliberate de autorităţile străine, în cazul în care înregistrarea actului sau faptului de stare civilă a fost făcută în prealabil la autoritatea din statul de reşedinţă.