avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 205 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... am punctajul mediu 1,22 și 40,7 ani contributivi cate ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

am punctajul mediu 1,22 și 40,7 ani contributivi cate puncte ...

am punctajul mediu 1,22 și 40,7 ani contributivi cate puncte de pensie am
Cel mai recent răspuns: CHKa , utilizator 17:39, 28 Aprilie 2024
Depinde ... Depinde de stagiul dvs. complet de cotizare din anexa 5 a Legii - daca suteti femeie acesta e in functie de luna si anul nasterii - , daca aveti indice de corectie , etc. Toate datele le aveti pe decizia de pensionare , inclusiv punctajul total realizat , nu ar mai trebui calculat , e stabilit deja . Numarul de ani CONTRIBUTIVI vor avea relevanta doar dupa 01.09.2024 , odata cu intrarea in vigoare a Legii 360/2023 pentru calcularea punctelor de staabilitate ( asta daca nu vor fi surprize pana atunci ) .
Ultima modificare: Duminică, 28 Aprilie 2024
CHKa, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Clarificare mod de indexare a pensiei 5752187 5752187 Va rugam clarificari in urmatoarea speta: Varianta 1.Pensionare anticipata partiala conform legii 263/2010 Avem un angajat care are o decizie de ... (vezi toată discuția)
Buna ziua!am vârsta de 57 ani,17 ani lucrați, si trei copii ... Toloș Aurelia Toloș Aurelia Buna ziua!Am vârsta de 57 ani,17 ani lucrați, si trei copii nascuti si crescuti.Am dreptul să aplic pt pensie...?? (vezi toată discuția)