Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Publicare inregistrari fara acord
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Publicare inregistrari fara acord

Conform legislatiei in vigoare si GDPR, fostul angajator are dreptul de a publica (pe platforma proprie) imagini video si inregistrari audio cu mine?
Este important sa precizez ca nu exista nici un acord GDPR semnat de mine si nici nu intra in fisa postului sa fac acele materiale.

Care este procedura prin care ar putea fi retrase materialele care contin vocea/imaginea mea?

Multumesc!
Depuneti o cerere de stergere a acelor inregistrari , daca refuza sesizati Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal

[ link extern ]
Multumesc! Dar este justificata cererea mea? Ori poate fi usor contestata?

Cornel Vasile a scris:

Depuneti o cerere de stergere a acelor inregistrari , daca refuza sesizati Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal

[ link extern ]

Este justificata solicitarea dvs .