avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 827 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... amenda contraventionala maxima
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

amenda contraventionala maxima

Buna ziua ,

In luna iulie 2008 am fost anuntat de dispeceratul ISU ca in piata din micro 39 ,cartier aflat in muncipiul Galati,este un incendiu.Aflandu-ma in interes de serviciu ,,la acea data eram corespondent PRO-TV ,operator imagine ,m-am deplasat cu reporterul de serviciu si soferul la adresa mentionata ,unde intr-adevar se aflau 2 masini de pompieri si un echipaj de politie pe langa multimea de gura casca care se oprise sa vada ce se intampla.Am trecut de multime si m-am oprit langa o domnisoara politista care dupa spusele dansei asigura o bariera de protectie si am inceput sa filmez,domnisoara politista mi-a cerut sa plec de acolo si sa nu mai filmez,am anuntat-o politicos ca ma aflu pe domeniu public si ca imi stiu drepturile rugand-o tot o data sa ma lase sa-mi fac treaba,dansa mi-a vorbit urat apoi m-a legitimat .Avand o mana ocupata cu camera de luat vederi am reusit cu o mana sa scot portmoneul si cu dintii sa scot legitimatia de presa. . Domnisoara politista mi-a bagat mana in portmoneu si mi-a raspuns obraznic ca face ceva pe legitimatia mea de presa fapt care m-a iritat si fara sa-i vb urat am intors camera spre dansa ,mi-a luat datele din buletin si eu mi-am vazut de treaba,am incercat dupa ce am terminat sa vb politicos dar sa imi explice de ce a avut o astfel de iesire si am rugat-o sa se legitimeze am primit un refuz categoric si un " nu raspund de 2 ori pt surzi".Dupa 2 saptamani am primit amenda maxima de 1000 de ron si avertisment,amenda pt obstructionarea stingerii incendiului ,iar avertismentul pt atitudine sfidatoare la adresa politiei.
Problema mea e ca am avut procesul verbal in mana dar nu mi-am facut copie pt ca dansa gresise si mi-a trecut amenda 1000 ron si avertisment 1000 ron,ceea ce e ,dupa umila mea parere un proces verbal nul pt ca nu poti da avertisment cu valoare,dar din pacate am pierdut procesul dar si recursul ,cu toate ca am depus la dosar o intampinare de la ISU precum ca i-am ajutat si nici decum i-am obstructionat semnata de Generalul Zaharia ,dar se pare ca nu a avut nici o valoare parerea pompierilor, solutie care e irevocabila ,ce mai pot face eu acum ,pt ca nu vreau sa platesc o amenda care nu e normal sa o platesc fiind nevinovat,vina mea constand doar in a imi face meseria pt care sunt platit si unde ma mai pot adresa sau daca e necesar sa ajung la CEDO ?
Va multumesc !!!
Hmm... Nu prea mai aveti ce face. Daca sunteti inca in termen si speta dvs. se circumscrie motivelor de contestatie in anulare (art. 317 si urm. cod proc civ) sau de revizuire (art 322 si urm. cod proc civ) ati mai putea exercita si una din cele doua cai extraordinare de atac. Oricum sunt cai extraordinare de atac si de regula nu prea se castiga pe ele. Oricum judecata se face strict pe motivele expres si limitativ prevazute.

Pe de alta parte, daca aveati raporturi de munca cu PRO TV -ul si puteti dovedi ca erati in interes de serviciu sau in exercitarea atributiilor de serviciu, amenda o vor plati ei in temeiul raspunderii comitentului pentru faptele prepusului.

Oricum este necesara o discutie cu un avocat si bineinteles pe marginea documentelor dvs.

Va doresc succes .
Se poate invoca faptul ca prezenta dvs. acolo impiedica actiunile unitatilor de pompieri/politie. Totul se rezuma la cine vine cu ceva martori care se declare ce au observat, iar apoi sa se determine daca prezenta dvs. afecta sau nu operatiunile desfasurate acolo.
Nu prea cred ca mai aveti altesolutii de a ataca o hotarare definitiva,decat cale contestatie in anulare sau a revizuirii daca sunt intruunite conditiile prevazute de lege pentru a urma una dintre aceste cai.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Politia romana, pentru a apara interesul si paza publica, sau niste organe care abuzeaza de puterea pe care legea le-o ofera? parlucian parlucian Azi noapte am trecut printr-o intamplare nefericita. Nu vreau sa lungesc prea mult, dar treburile s-au intamplat cam in felul urmator. Ieri a fost ziua mea de ... (vezi toată discuția)
Poate aplica amenda un politist in civil? DCristianC DCristianC Este posibil ca un politist civil sa-ti dea o amenda in lipsa ta dupa ce te-a legitimat? :-/ (vezi toată discuția)
Insusirea bunului gasit ContSters248292 ContSters248292 Buna seara ! Astazi mi s-a intamplat ceva groaznic. Dar totul a inceput in urma cu doua zile, cand am fost sunata de un agent de politie care mi-a transmis ca ... (vezi toată discuția)