Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CCM / ROI
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CCM / ROI

Ma intereseaza daca CCM si/sau ROI trebuiesc in mod obligatoriu intocmite si unde trebuiesc depuse?
ccm este contractul colectiv de munca care se intocmeste dupa negocierea sindicatului cu patronatul, daca aveti sindicat sau reprezentant al salariatilor care este afiliat unui sindicat, atunci trebuie intocmit CCM, daca nu, este suficient ROI = regulament de ordine interioara care se inregistraza anual la ITM din cate stiu, dar nu sunt sigura.