Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara!Sunt separata de sot de o luna de zile,m am ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara!Sunt separata de sot de o luna de zile,m am mutat ...

Buna seara!Sunt separata de sot de o luna de zile,m am mutat cu chirie, dupa 5ani de abuz psihologic, emotional, santaj de la sot si soacra, copilul a ramas stabilit la tata, eu l am luat de 2 ori la mine acasa si peste noapte ,cand am vrut sa l tin mai mult la mine, tatal mi a interzis sa il mai vad/vorbesc cu copilul, urmeaza inceperea procedurii de divort. Copilul sta mai mult la soacra, cand e la ea imi interzice sa il vad, vb cu el la telefon. Ce recomandari aveti impotriva sotului? Dar impotriva soacrei care se crede mai presus decat mine, mama copilului? Va multumesc!
Ceea ce puteți face este doar sa demarati cât mai urgent proces de fond privind desfacerea căsătoriei și stabilirea domiciliului copilului la dvs cât și ordonanta presedintiala privind stabilirea provizorie a domiciliului copilului la dvs pana se soluționează dosarul de fond.
Alte pârghii legale nu exista.
Contactați un avocat și discutați în detaliu strategia juridica.
Este normal sa incercati purtarea de discutii in primul rand cu tatal caruia sa ii explicati ca sunteti singurii in masura sa decideti pentru copilul dvs si ca bunica paterna doar supravegheaza minorul, neavand drept de decizie.

Insa daca relatiile sunt tensionate si nu prea ajungeti la un numitor comun (de regula asa se intampla cand despartirea este recenta). aveti la dispozitie calea legala si anume actiunea de divort cu capat de cerere stabilire locuinta la dvs si pe calea ordonantei stabilrea locuintei sau daca nu stabilirea provizorie a unui program de vizitare care sa va permita mentinerea relatiilor cu minorul.

Hotararea pronuntata pe calea ordonantei va fi una executorie, ce va putea fi pusa chiar in executare silita si nu veti astepta timp indelungat cat dureaza solutionarea divortului spre a va putea vedea sau lua copilul la dvs.