Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cine plateste amenzi pt neplata taxelor și ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cine plateste amenzi pt neplata taxelor și impozitelor?

Daca într-o asociație de proprietari, angajații au lucrat fără contracte individuale de munca și nu au plătit taxele și impozitele aferente veniturilor câștigate, cine este sancționat in acest caz, asociația de proprietari sau angajații in nume propriu?
CornelPopescu, utilizator
Pentru muncă la negru, sunt sancționați ambii care au încalcat legea.
Adică primesc amendă și lucratorii fără forme legale, dar și Asociația de proprietari care a plătit lucrarea fără proces verbal și fără bon fiscal.

Taxele către stat trebuie să le plătească firma "autorizată", care a executat lucrările.
Dapix, utilizator

Dapix a scris:

Pentru muncă la negru, sunt sancționați ambii care au încalcat legea.

Asa ma gandeam si eu. Este vorba despre doamna care face curățenie și se pare ca nu a avut CIM, deși a fost plătită ani de zile.