Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Eu si sora mea am facut succesiunea dupa mama si in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Eu si sora mea am facut succesiunea dupa mama si in baza certif ...

Eu si sora mea am facut succesiunea dupa mama si in baza certif de mostenitor avem cota parte egala de 1/2 din apartamentul dobandit ca mostenire.Sora mea s-a mutat in apartament fara sa ma consulte spunand ca va sta 6-10 luni pana isi va termina casa in constructie.Eu doresc sa vindem ea,nu momentan. Ce pot face din punct de vedere legal pt ca aceasta situatie nu-mi convine mai ales ca s-a mutat fara sa ma intrebe daca poate sau nu sa faca asta.
Nici nu trebuia sa va întrebe. Oricare dintre dvs aveți dreptul de a folosi imobilul.
Dvs va puteți vinde jumătatea din apartament, urmând ca sora sa rămână în indiviziune cu cel care va cumpăra de la dvs.
Mulțumesc foarte mult pentru răspuns.Intr-adevăr e greu de găsit cineva care să accepte situația dar este de incercat.
Ea nu este de bună credință,moral nu este ok ce face,dar cred că dacă nu ințelege aș putea să imi duc lucruri intr-una din camere,să o incui și am dreptul sa intru si sa plec din apartament după bunul plac in aceeași măsură in care o va face și ea.Este legal dna Raluka?
Art.636 Cod civil
(1) Fiecare coproprietar are dreptul de a folosi bunul comun în măsura în care nu schimbă destinaţia şi nu aduce atingere drepturilor celorlalţi coproprietari.
(2) Cel care, împotriva voinţei celorlalţi proprietari, exercită în mod exclusiv folosinţa bunului comun poate fi obligat la despăgubiri
Mulțumesc foarte mult pt răspuns,un singur lucru mai am să vă intreb,Mă intâlnesc astăzi cu sora mea,după moartea mamei și incheierea succesiunii,pentru prima dată să pot și eu să intru in casă,eu neavând chei de la apartament,doar sora mea.
Ce pot face dacă nu vrea să-mi dea o cheie de la apartament?vă mulțumesc foarte mult pentru răspunsuri și acum totul este clar.
O sa lasati lucrurile asa si o sa chemati sora in instanță pentru ieșirea din indiviziune (partaj).