Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Vă rog frumos ajutor despre această speță
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Vă rog frumos ajutor despre această speță

Bună ziua,

Vecinul de palier a murit. Apartamentul a rămas abandonat. Din cauza neintretinerii apartamentului mereu sunt nevoit să fac renovări. Acesta are doi fii însă nu și-au exprimat intenția pentru preluarea apartamentului. Au trecut peste 10 ani de când a murit iar apartamentul e într-o stare jalnică și provoca pagube pentru vecini.
Cum pot acționa să recuperez banii de renovări? Pe cine acționez în instanță?
Luam in calcul că de cei doi fii nu putem da, fiind un soi de oameni ai străzii? In cazul acesta cum pot obține despăgubiri.
Nu contează dacă sunt oameni ai străzii, dumneavoastră acționați în judecată, nu aveți altă cale! Ei, fiind moștenitorii respectivului, vor trebui să plătească! Se va face succesiunea, se va vinde ce se va putea vinde, adică apartamentul cu pricina și veți fi despăgubit. E drum lung, dar, asta e!
Mulțumesc frumos pentru mesaj. Dar nici măcar nu știu unde sunt acești indivizi!. Cum se procedează? Puteți recomanda un jurist?

eugenoctavian1968 a scris:

Nu contează dacă sunt oameni ai străzii, dumneavoastră acționați în judecată, nu aveți altă cale! Ei, fiind moștenitorii respectivului, vor trebui să plătească! Se va face succesiunea, se va vinde ce se va putea vinde, adică apartamentul cu pricina și veți fi despăgubit. E drum lung, dar, asta e!

Mergeți la judecătoria din oraș, acolo sunt destui avocați care sunt mai mult decât dornici să vă ia banii!
E un drum lung, anevoios și mâncător de nervi, timp și bani, dar nu aveți altă soluție.
In regulă, dar daca ambii fii nu au domiciliu sau nu se știe nici cum ii cheamă, cum se procedează?

eugenoctavian1968 a scris:

Mergeți la judecătoria din oraș, acolo sunt destui avocați care sunt mai mult decât dornici să vă ia banii!
E un drum lung, anevoios și mâncător de nervi, timp și bani, dar nu aveți altă soluție.

Știți cum îi cheamă, da? Dacă nu, faceți investigații, nu se poate să nu-i cunoască cineva! Asociația de proprietari ar trebui să aibă cartea de imobil și acolo ar trebui să fi fost trecuți la un moment dat!
Dacă nu aflați, faceți o petiție la serviciul de evidență a persoanelor, trebuie să fie o cale de a afla numele lor! Îi dați în judecată, ei fiind moștenitorii direcți, se citează respectivii prin publicarea în presă, afișarea la primărie, la sediul instanței, citare la ultimul domiciliu cunoscut. Dacă nu se găsesc sau se găsesc și nu se prezintă, judecata se face în lipsă și, dacă fii defunctului vor pierde procesul, cei interesați vor executa silit! Adică pe românește, fie că-i găsește și nu se prezintă, fie nu-i găsește dar procedura de citare este îndeplinită, pierd procesul, apartamentul se vinde la licitație și cei păgubiți vor fi despăgubiți.
eugenoctavian1968, utilizator