avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara, daca exista act de donație care cuprinde ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara, daca exista act de donație care cuprinde casă și ...

Buna seara, daca exista act de donație care cuprinde casă și teren, donatarul poate să vândă o parte din teren?
Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 21:06, 13 Mai 2024
Poate, dacă donatorul nu si-a rezervat drept de uzufruct și dacă nu a pus o clauza care sa interzica vânzarea.
Ultima modificare: Luni, 13 Mai 2024
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare imobil dobandit prin donatie bgdan bgdan Buna ziua, anul trecut am primit cu titlu de donatie un apartament de la tatal meu. Acum doresc sa-l vand pentru a-mi onstrui o casa, insa pe contractul de ... (vezi toată discuția)
Revocare contract donatie nickey1234 nickey1234 Buna ziua, părintii mei vor sa îmi doneze o casa cu clauza ca nu o pot vinde atâta timp cat ei trăiesc.Eu sunt unicul lor copil însă ei sunt foarte ... (vezi toată discuția)
Ce înseamnă act de donație dupa moartea parintilor? ndrrl ndrrl Buna ziua. Sotul meu a facut un act de donatie cu soacră-mea ca dupa moarte sa ii ramana casa. Actele pe cine trebuie sa iasa: pe el sau pe ea? (vezi toată discuția)