Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sunt functionar public, am primit conform contractului ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sunt functionar public, am primit conform contractului colectiv ...

Sunt functionar public, am primit conform contractului colectiv de munca am primit un ajutor social pe eveniment ( Paste, Craciun) in urma cu 2 ani . In urma verificarilor efectuate de Curtea de Conturi, aceasta a hotarat ca acest ajutor social trebuie returnat de catre fiecare angajat! Cum pot contesta aceasta decizie a Curtii de Conturi, daca am varianta personala ori colectiva? Unde trebuie sa ma adresez? Va multumesc
Împotriva măsurilor dispuse prin decizie, precum și a termenului stabilit pentru ducerea la îndeplinire a unora dintre aceste măsuri, în termen de 15 zile calendaristice de la data primirii acesteia, conducătorul entităţii verificate poate depune/transmite contestaţie la structura Curţii de Conturi care a emis decizia.

Contestaţia la decizia emisă de structura de specialitate a Curţii de Conturi reprezintă procedură administrativă prealabilă obligatorie pentru exercitarea dreptului la acţiune în contencios administrativ.