avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 255 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Peste bunica mea, moarta de 15 ani, ne-am trezit ca ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Peste bunica mea, moarta de 15 ani, ne-am trezit ca anul acesta ...

Peste bunica mea,moarta de 15 ani ne-am trezit ca anul acesta a fost ingropata o persoana fara nici o legatura de rudenie cu bunica.
Ce putem face?
De la preot nu am găsit înțelege.
Cel mai recent răspuns: w_v_w_v , utilizator 01:47, 20 Mai 2024
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru locurile de inmormantare se plateste o taxa "de pastrare" ca nu stiu cum sa-i zic altfel, la cel care administreaza cimitirul. Odata ce a expirat durata se poate plati o alta taxa sau daca nu se face asta administratia cimitirului poate incasa taxa de la altcineva. Asta s-a intamplat in cazul d-voastra si nu mai puteti face nimic. In mod oarecum ironic aceste locuri inchiriate temporar sunt numite chiar de cei care le inchiriaza "locuri de veci".
Ultima modificare: Marți, 14 Mai 2024
Adalbert Gabriel Gazdovici, Avocat
Se fac multe magarii.
Unii s-au și îmbogățit, se zice...
E o noțiune relativa...

Mergeți cu avocat la preot dar de la mai depărtare.
Poate ar fi bine sa fie ateu.
Nu ar fi neapărat necesar dar sa fie total insensibil...

București 2024
Ultima modificare: Marți, 14 Mai 2024
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nu mai după 7 ani iti poate lua administratorul locul dacă nu ai plătit, nu l ai ingrijit .Preotul cere actul de Concesiune și dovada platii locului/lor de veci in momentul cand ai un deces. Faceți plângere la poliție. Dar totul se rezolva când decedatul ingropat in locul avut de dvs. după ce face 7 ani.Am avut asemanea caz in cimitirul Pipera.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Locurile la cimitire, fie ele parohiale sau ale UAT-urilor și indiferent dacă sunt de 7 ani sau de veci, se dețin în baza unui drept de concesiune, care este un drept real, nu un drept de creanță cum este închirierea. Prin urmare, el se poate moșteni, vinde etc. Dreptul de concesiune este subsecvent dreptului de proprietate, pe care îl deține parohia sau localitatea, după caz. Prin urmare, concesionarul/coconcesionarii mormântului datorează o taxă de concesiune anuală proprietarului, adică localității prin administrația cimitirelor sau parohiei. Dacă taxa respectivă nu e plătită timp de 3 ani consecutiv, concesiunea încetează și proprietarul are dreptul să concesioneze mormântul altei persoane.

În astfel de situații uneori se mai practică ca osemintele existente în mormântul care a fost concesionat unui nou concesionar să fie mutate într-un osuar. Verificați dacă s-a întâmplat asta cu bunica, poate o puteți recupera.

Adalbert Gabriel Gazdovici a scris:

Pentru locurile de inmormantare se plateste o taxa "de pastrare" ca nu stiu cum sa-i zic altfel, la cel care administreaza cimitirul. Odata ce a expirat durata se poate plati o alta taxa sau daca nu se face asta administratia cimitirului poate incasa taxa de la altcineva. Asta s-a intamplat in cazul d-voastra si nu mai puteti face nimic. In mod oarecum ironic aceste locuri inchiriate temporar sunt numite chiar de cei care le inchiriaza "locuri de veci".

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Concesiunea, este drept real doar daca priveste bunurile proprietate publica, pentru ca doar acestea sunt inalienabile, insesizabile si imprescriptibile. Daca cimitirul e al parohiei, desi pe contract scrie tot concesiune, nu este, e un fel de inchiriere contra unei "taxe de pastrare". Concedetul poate fi doar statul, unitatile administrativ teriotriale sau alte autoritati publice. In sfarsit, privitor la asa zisele "locuri de veci" distinctia intre concesionarea locului de veci si o inchiriere cu clauze de subinchiriere si/sau preluare a bunului inchiriat de catre mostenitori este destul de greu de facut, mai ales pentru ca in cazul concesiunii propriu-zise cea despre care vorbeste si Codul Administrativ, actele de dispozitie asupra terenului concesionat si mostenirea terenului concesionat sunt de neconceput.
Ultima modificare: Joi, 16 Mai 2024
Adalbert Gabriel Gazdovici, Avocat

Alte discuții în legătură

Loc de veci cu probleme deyutza2017 deyutza2017 buna seara as avea si eu o intrebare ..sa incep cu inceputul . am un frate mort de un an si jumatate si azi am aflat prin coincidenta ca fratele meu a fos ... (vezi toată discuția)
Dreptul de mostenire loc de veci naejcon naejcon Buna ziua, Exista un act normativ care sa reglementeze dreptul de mostenire pentru una sau mai multe generatii, a unui loc de veci concesionat intr-un ... (vezi toată discuția)
Taxa morminte ibizza ibizza Buna seara.Locuiesc la tara si ca orice om de la tara am rude inmormantate in cimitirul satului, unde nimeni de cand s-a infiintat acest cimitir nu a platit ... (vezi toată discuția)