Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale este legal????????
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

este legal????????

Am urmatoarea situatie:
Clientul vrea sa-mi dea un CEC in alb(stampilat,semnat...)garantie,iar ptr. marfa care o distribui se acopera cu BO.
In cazul in care se refuza un BO am dreptul sa-l introduc in banca(se face o intelegere scrisa intre mine si el ptr. acest lucru.
va rog sa-mi spuneti daca ce fac are temei legal.
Este legal, dar daca se refuza BO din lipsa de disponobil este clar ca nu are disponibil nici pentru cec, pentru suma inscrisa pe BO. Va intra la incidente de plata.
Dar nu vad nici un motiv pentru care sa nu fie legal
~ Conținut șters la cerere ~
Deci ce stiu este ca CEC-urile in alb nu sunt ok.
Dar, ma gandesc ca si bancile fac acelasi lucru... prin urmare eu de ce n-as face daca si bancile...
si eu am invatat ca cecurile in alb nu sunt ok. Dar practica comerciala si cea bancara contrazic cursul meu de drept. Efectiv se practica lasarea unui cec ca garantie. Ar mai trebui ceva modificat la legea cecului zic eu, ca e cam veche si nu mai corespunde conditiilor actuale.
ideea este ca am mai colaborat cu acest client si am mai avut probleme cu el, tot cu BO refuzate, in final s-au recuperat banii, s-a intrerupt colebotarea pe o perioada dar face comenzi mari si castigam (atunci cand plateste) mult de pe urma lui.