avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1873 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale este legal????????
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

este legal????????

Am urmatoarea situatie:
Clientul vrea sa-mi dea un CEC in alb(stampilat,semnat...)garantie,iar ptr. marfa care o distribui se acopera cu BO.
In cazul in care se refuza un BO am dreptul sa-l introduc in banca(se face o intelegere scrisa intre mine si el ptr. acest lucru.
va rog sa-mi spuneti daca ce fac are temei legal.
Cel mai recent răspuns: flocaviviana , utilizator 13:31, 20 Octombrie 2006
eu zic ca este legal din punctul tau de vedere.ai oferit servicii sau produsein schimbul acestei file cec.trebuie sa ai o garantie ca vei primi banii.problema lui ca intra in incidenta de plata...daca nu are disponibil.Se opractica foarte mult chestia cu fila cec drept garantie
ca sa nu risti asa de de mult, as propune sa ceri un avans inainte de livrare sau la semnarea contractului de minim 30%, iar petnru restul sa iti lase fila cec garantie.Daca ai spus ca e client problematic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce parere aveti este legal???????? OANA GORAN OANA GORAN Am urmatoarea situatie: Clientul vrea sa-mi dea un CEC in alb(stampilat,semnat...)garantie,iar ptr. marfa care o distribui se acopera cu BO. In cazul in care ... (vezi toată discuția)
Ce parere aveti este legal???????? OANA GORAN OANA GORAN Am urmatoarea situatie: Clientul vrea sa-mi dea un CEC in alb(stampilat,semnat...)garantie,iar ptr. marfa care o distribui se acopera cu BO. In cazul in care ... (vezi toată discuția)
Fila cec pierduta alina_pmi alina_pmi buna ziua am si eu o problema am eliberat o fila cec in alb (nu are nici beneficiarul trecut) unei firme cu care urma sa colaboram si firma respectiva ma tot ... (vezi toată discuția)