Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale este legal????????
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

este legal????????

Am urmatoarea situatie:
Clientul vrea sa-mi dea un CEC in alb(stampilat,semnat...)garantie,iar ptr. marfa care o distribui se acopera cu BO.
In cazul in care se refuza un BO am dreptul sa-l introduc in banca(se face o intelegere scrisa intre mine si el ptr. acest lucru.
va rog sa-mi spuneti daca ce fac are temei legal.
eu zic ca este legal din punctul tau de vedere.ai oferit servicii sau produsein schimbul acestei file cec.trebuie sa ai o garantie ca vei primi banii.problema lui ca intra in incidenta de plata...daca nu are disponibil.Se opractica foarte mult chestia cu fila cec drept garantie
ca sa nu risti asa de de mult, as propune sa ceri un avans inainte de livrare sau la semnarea contractului de minim 30%, iar petnru restul sa iti lase fila cec garantie.Daca ai spus ca e client problematic