avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 890 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... ce parere aveti este legal????????
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

ce parere aveti este legal????????

Am urmatoarea situatie:
Clientul vrea sa-mi dea un CEC in alb(stampilat,semnat...)garantie,iar ptr. marfa care o distribui se acopera cu BO.
In cazul in care se refuza un BO am dreptul sa-l introduc in banca(se face o intelegere scrisa intre mine si el ptr. acest lucru.
va rog sa-mi spuneti daca ce fac are temei legal.
Cel mai recent răspuns: ContSters478 , utilizator 21:14, 27 Ianuarie 2008
Emiterea de cecuri in alb constituie contraventie si este o practica folosita des de tepari. Mare atentie !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Este legal???????? OANA GORAN OANA GORAN Am urmatoarea situatie: Clientul vrea sa-mi dea un CEC in alb(stampilat,semnat...)garantie,iar ptr. marfa care o distribui se acopera cu BO. In cazul in care ... (vezi toată discuția)
Ce parere aveti este legal???????? OANA GORAN OANA GORAN Am urmatoarea situatie: Clientul vrea sa-mi dea un CEC in alb(stampilat,semnat...)garantie,iar ptr. marfa care o distribui se acopera cu BO. In cazul in care ... (vezi toată discuția)
Emitere de cec in alb ca garantie-riscuri sst1974 sst1974 Buna seara. Am o firma de prestari servicii paza, si un potential beneficiar imi solicita sa ii emit un cec in alb, pentru a il putea utiliza in situatia in ... (vezi toată discuția)