Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua Fiul meu a fost condamnat la recidiva fara ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua Fiul meu a fost condamnat la recidiva fara sa fie recidivist ...

Buna ziua

Fiul meu a fost condamnat la recidiva fara sa fie recidivist

Ce pot face

Multumesc
katyte009 a scris:
Există recidivă când, după rămânerea definitivă a unei hotărâri de condamnare la pedeapsa închisorii mai mare de un an şi până la reabilitare sau împlinirea termenului de reabilitare, condamnatul săvârşeşte din nou o infracţiune
....sau implinirea termenului de reabilitate .... nu se ia in consideratie data cand se implineste termenul de reabiliate ? Nu se poate sa fie recidivist la infinit o persoana

V-am mai intrebat, dar nu ati raspuns: Pentru ce perioada a fost condamnat in 2014? Sunt doua ipoteze in textul citat de d-voastra. a) reabilitarea judecatoreasca; b) reabilitarea de drept. Daca a fost condamnat pentru mai putin de 2 ani atunci reabilitarea se face de drept si avem "împlinirea termenului de reabilitare" Iar daca a fost condamnat pentru mai mult de 2 ani avem reabilitarea judecatoreasca si avem "până la reabilitare".
O persoana care putea fi reabilitata doar pe cale judecatoreasca si savarseste o alta infractiune cu intentie dupa implinirea termenului pentru reabilitarea de drept este pedepsita prin adaugarea unui spor, chiar daca termenul pentru reabilitarea de drept a trecut, pentru ca altfel institutia reabilitarii judecatoresti ar deveni inutila. Pare logic, nu?