Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... consilier juridic angajat la SRL dar fara sa fie admis ...
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

consilier juridic angajat la SRL dar fara sa fie admis in CCJ

Dat fiind ca C.O.R.-ul nu mai contine "jurist", ci doar "consilier juridic", o persoana care a absolvit dreptul si doreste sa fie angajat la un SRL, poate sa primeasca aceasta incadrare, desi nu a dat niciun examen de admitere in CCJ?
(I.T.M.-ul vad ca nu are nicio obiectie la treaba asta...)

Multumesc ancitipat

delia motoasca
din cate stiu, inscrierea in CCJ este optionala, astfel ca un absolvent de drept poate profesa ca si consilier juridic fara aceasta formalitate.
Da.
E chiar invers, nu te primesc in CCJ fara contract de munca.
Inscrierea in C.C.J. nu este un element obligatoriu pentru incadrarea pe post si incheierea unui CIM, ci numai existenta unei diplome de licenta in drept.
Legea 514/2003 (L. consilierilor juridici) prevede existenta CIM ca pe o conditie de dobandire a calitatii de consilier juridic. Pe de alta parte, aplicabilitatea insasi a L.514 este uneori discutabila. Dar aceasta poate face obiectul unei alte dezbateri.
Practicarea profesiei de consilier juridic nu tine de obligativitatea de a fi inscris in CCJ, conform legii.
Dar este bine ca totusi pentru viitor sa intrati intr-o asemenea asociatie profesionala, pentru ca tot mai multi amgajatori, nationali si europeni cer sa fii inscris in CCJ.
Multumesc foarte mult tuturor pentru raspunsuri!

delia motoasca