Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună seara, dacă revin la serviciu și depun actele ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună seara, dacă revin la serviciu și depun actele pentru ...

Bună seara, dacă revin la serviciu și depun actele pentru stimulentul de insertie iar peste o luna îmi dau demisia și a doua zi încep în alta mai beneficiez de continuitatea stimulentului? Dacă copilul face 2 ani pe 2 iunie iar eu încep serviciul pe 3 iunie mai primesc stimulentul? Va multumesc
1. Persoanele care au finalizat concediul pentru creșterea copiilor și obțin venituri supuse impozitului beneficiază de stimulentul de inserție în cuantumul prevăzut de lege după împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani, respectiv 3 ani în cazul copilului cu dizabilități până la împlinirea de către copil a vârstei de 3 ani, respectiv 4 ani în cazul copilului cu dizabilități.

2. Pentru persoanele care solicită acordarea stimulentului de inserție după împlinirea de către copil a vârstei de 2, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu dizabilități, prevăzut la art. 7 alin. (2) din ordonanța de urgență, acesta se acordă după cum urmează:
a) începând cu ziua următoare celei în care persoana îndreptățită realizează venituri supuse impozitului, cu respectarea termenului prevăzut la art. 15 alin. (1) lit. c^1) din ordonanța de urgență;
.....
Dar dacă îmi dau demisia după o luna și încep a doua zi, adică am continuitate mai beneficiez de stimulent?
Beneficiati de stimulent.