Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... indemnizatie conducere
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

indemnizatie conducere

Se mai acorda indemnizatie de conducere unei persoana incadrate pe postul de Sef Birou, daca serviciul pe care l-a condus s-a desfiintat prin HCL si in prezent se afla in preaviz?
Da daca nu s-a modificat fisa de post si prevederea din CIM.
Pai sa o luam logic: daca s-a desfiintat serviciul (si nu a fost doar reorganizat), s-a desfiintat si postul de sef serviciu...asa ca nu vad motivatia legala in baza careia puteti sa-i acordati o indemnizatie de conducere pentru exercitarea unei functii care nu mai exista. Insa data desfiintarii postului (si a serviciului) ar trebui sa fie ulterioara preavizului (de ex: incepand cu 01.03 se defiinteaza serviciul, incepand cu 01.02 respectiva persoana este in preaviz - 30 de zile pentru ca este functie de conducere).
Parerea mea:)