Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionar angajat
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionar angajat

Buna ziua, ma lovesc de o problema si as dori sa va rog sa ma ajutati. Avem o angajata pensionara pe caz de boala, cu contract de munca, perioada nedeterminata pe 4 ore. Problema este ca in luna octombrie au fost preluati toti angajatii de catre o alta firma, cea veche fiind in insolventa. Doamna despre care vorbim apare pe luna octombrie cu o zi in care pe o firma are 4 ore si in aceasi zi, pe cealalta firma inca 4 ore, total 8 ore. Nu sunt contabil, doar doresc sa o ajut pe doamna sa rezolve problema doar ca nu stiu cum!? Va rog, ma puteti ajuta?Ar trebui sa apara doar 4 ore pe ziua respectiva. Ce trebuie facut?
dee dee, utilizator
Depinde cum a fost facut preluarea angajatilor de catre noua firma.
Daca aceasta noua firma a incheiat contracte noi de munca cu angajatii, ar fi trebuit ca la data incheierii acestor contracte sa se desfaca contractele de munca avute de angajati cu vechea firma.

Multumesc pentru raspuns. Mai intai s-au desfacut contractele de munca pe vechea firma si imediat s-au facut contracte pe noua firma, avem decizii de incetare si noile contracte. Nu stiu de ce la casa de pensii apare ca a lucrat in aceeasi zi 4 ore pe vechea firma si 4 ore pe noua firma.
Verificati declaratiile lunare facute de ambele firme pentru Casa de Pensii si acea firma care a gresit sa faca declaratie rectificativa.
Multumesc pentru ajutor si pentru promptitudine. Va urez o zi buna!