Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... help codul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

help codul muncii

Buna ziua

am o mare nedumerirel. Lucrez la o firma de mai bine de 1 an si mi-am dat demisia. Fiind singurul angajat m-au rugat sa accept sa imi anuleze demisia si sa imi faca un contract cu 2 ore pentru a avea ei in acte un angajat. Eu sunt intr-un proces de recrutare cu o alta firma. Daca accept contractul cu noua firma de 8 ore si cu angajatorul vechi de 2 ore mi se poate intampla ceva legal...adica care sunt implicatiile???

Va multumesc si daca se poate astept sa imi precizati lit din codul muncii .

Multumesc
Nu e nicio problema sa ai doua contracte, ci doar cum te imparti intre ele.
nu vei avea probleme, important e sa nu depasesti numarul de ore de lucru prevazut in codul muncii
13rocsana a scris:
important e sa nu depasesti numarul de ore de lucru prevazut in codul muncii

Codul muncii prevede numarul maxim de ore aferente unui singur contract de munca, ca o masura de protectie pentru angajat. Daca ai mai multe contracte de munca e clar ca tu ai ales, nu ai nevoie de protectie pentru liberul arbitru. Poti avea oricate contracte cu oricate ore.
deci asta inseamna ca pot anula demisa mea la actualul loc de munca si pot accepta un contract de colaborare de 2 ore pe zi cu vechiul angajator si fara probleme pot semna peste cateva sapt. un alt contract ptr 8 ore pe zi? NU....?!
Da. :) Ti-am zis, ideea e cum te imparti fizic intre cele doua.

Va trebui sa alegi una fin functii ca fiind de baza, acela fiind contractul care se inscrie in cartea de munca. Recomandabil cel cu 8 ore.