Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de risc maternal influenteaza indemnizatia ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de risc maternal influenteaza indemnizatia ccc?

Buna ziua!
Dr mi-a recomandat concediu medical/ concediu medical de risc maternal deoarece job-ul presupune 90% condus 2-300 km pe zi, iar corpul meu nu suporta pozitia de sofat. Va rog sa imi spuneti daca intrarea in concediu medical sau in concediu medical de risc imi va afecta indemnizatia pentru ccc. in momentul de fata am 14 saptamani de sarcina. multumesc
Concediu de risc maternal influenteaza indemnizatia ccc.
Buna ziua. multumesc. cum se calculeaza corect si cum anume ar afecta-o? va multumesc frumos. riscul maternal este 75% din brut... apoi prenatalul se calculeaza ca 85% din media brutului din ultimele 6 luni. ulterior, indemnizatia CCC se calculeaza ca 85% din media netului din ultimele 12 luni.
intrebarea mea este suma incasata in perioada de risc maternal se considera venit net? avand in vedere ca este deja impozitata cu 25%?
suma incasata in perioada de risc maternal se considera venit net.
La fel si venitul incasat in perioada concediului pre/postnatal?
Multumesc!
Da, inclusiv indemnizatia de concediul ce maternitate (pre /postnatal).