Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie concediu prenatal si postnatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie concediu prenatal si postnatal

Buna ziua,
Va rog sa ma lamuriti, daca se poate, in urmatoarele situatii:
Incapand cu jumatatea lunii mai una dintre salariate intra in concediu prenatal.Pana in acest moment a avut concediu de risc maternal timp de 2 luni, iar inainte de concediul de risc maternal a avut concediu medical 01(boala obisnuita).IN ACEST CAZ PROCENTUL DE 85 % SE APLICA la total realizat in luna (adica la 75% din salariu - SUMA PLATITA PT MEDICAL).
In cazul in care pe langa salariu, persoana obtine si venituri din cesiunea drepturilor de autor, aceste venituri trebuie luate in calcul la stabilirea indemnizatiei pt. prenatal?
PROCENTUL DE 85 % SE APLICA LA VENITUL BRUT, SAU LA VENITUL NET?
SE RETINE SAU NU CAS IN CAZUL ACESTOR INDEMNIZATII?

VA MULTUMESC MULT PENTRU LAMURIRI!
Procentul de 85 % se aplica la venitul brut.

Tind sa cred ca Cas ul nu se retine in cazul indemnizatiei de concediu prenatal.
Calculul indemnizatie se face avand in vedere veniturile brute din salarii.

Banii peimiti in baza unui contract de drepturi de autor nu intra in acest calcul, deorece din cate stiu la aceste contracte se paltesc asigurari de sanatate dar nu si asigurarea pentru concedii si indemnizatii. (Daca cineva stie altceva, sa ne spuna, poate prird eu ceva din vedere aici)

Nu se retine de la angajat contributia de asigurari de sanatate si cea la somaj.
Contributia la pensii se retine dar la valoarea salariului minim pe economie.

La ceste indemnizatii nu se retine impozit.

Reglementarile pentru ce v-am spus se regasesc in urmatoarele legi:

Cod fiscal:
Art. 42. - În întelesul impozitului pe venit, urmatoarele venituri nu sunt impozabile:
a) ajutoarele, indemnizatiile si alte forme de sprijin cu destinatie speciala, acordate din bugetul de stat, bugetul asigurarilor sociale de stat, bugetele fondurilor speciale, bugetele locale si din alte fonduri publice, precum si cele de aceeasi natura primite de la alte persoane, cu exceptia indemnizatiilor pentru incapacitate temporara de munca. Nu sunt venituri impozabile indemnizatiile pentru: risc maternal, maternitate, cresterea copilului si îngrijirea copilului bolnav, potrivit legii;

din OUG 158/2005:
Art. 10. - (1) Baza de calcul a indemnizaţiilor prevăzute la art. 2 se determină ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe ţară lunar, pe baza cărora se calculează contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii
Art. 23. - (1) Asiguratele au dreptul la concedii pentru sarcină şi lăuzie, pe o perioadă de 126 de zile calendaristice, perioadă în care beneficiază de indemnizaţie de maternitate.
Art. 25. - (1) Cuantumul brut lunar al indemnizaţiei de maternitate este de 85% din baza de calcul stabilită conform art. 10.
(2) Indemnizaţia de maternitate se suportă integral din bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate

Art. 44. - (1) Contribuţia de asigurări sociale de sănătate nu se datorează asupra indemnizaţiilor reglementate de prezenta ordonanţă de urgenţă, cu excepţia contribuţiei de asigurări sociale de sănătate, datorată de angajatori pentru indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate suportate din fondurile proprii ale acestora.
(2) Contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii nu se datorează asupra indemnizaţiilor reglementate de prezenta ordonanţă de urgenţă, cu excepţia contribuţiei pentru concedii şi indemnizaţii, datorată de angajatori pentru indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate suportate din fondurile proprii ale acestora şi, respectiv, a indemnizaţiilor pentru accidente de muncă şi boli profesionale
Art. 45. - (1) Perioadele în care asiguraţii prevăzuţi la art. 1 alin. (1) şi (2) beneficiază de indemnizaţiile prevăzute la art. 2 constituie stagiu de cotizare în sistemul public de pensii, pentru aceste indemnizaţii datorându-se contribuţia de asigurări sociale reglementată de prevederile Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale, cu modificările şi completările ulterioare, şi ale legii bugetului asigurărilor sociale de stat, care se achită bugetului asigurărilor sociale de stat.
(2) Cota de contribuţie individuală de asigurări sociale pentru asiguraţii prevăzuţi la art. 1 alin. (1), precum şi cotele de contribuţie de asigurări sociale datorate integral de asiguraţii prevăzuţi la art. 1 alin. (2) se aplică asupra valorii reprezentând un salariu de bază minim brut pe ţară garantat în plată, corespunzător numărului zilelor lucrătoare din concediul medical, şi se suportă din cuantumul brut al indemnizaţiei stabilite conform prevederilor prezentei ordonanţe de urgenţă.
(3) Cota de contribuţie de asigurări sociale datorată de angajator pentru indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate cuvenite asiguraţilor se aplică asupra valorii reprezentând un salariu de bază minim brut pe ţară garantat în plată, corespunzător numărului zilelor lucrătoare din concediul medical.
Gratiela Ratiu, Consultant resurse umane
Buna ziua, am si eu o nelamurire, daca ma puteti ajuta:

Momentan sunt in concediu de risc maternal, de la 1 feb 2010 intru in prenatal (platit cu 85% din media veniturilor brute pe ultimele 6 luni), apoi dupa nastere voi avea cele 42 de zile in continuare de prenatal dupa care va urma postnatalul. Acum sunt platita cu 75% din media veniturilor brute pe ultimele 6 luni.
M-am contrazis cu o contabila care spunea ca dupa cele 42 de zile de prenatal dupa nastere cand voi intra in postnatal pentru 2 ani platit cu 85% dar nu din media veniturilor brute pe ultimele 6 luni lucrate pana la prima zi de concediu, ci 85% din media veniturilor NETE pentru ca am beneficiat de concediul de risc maternal. Este adevarat?
Eu am citit si sunt la curent cu legislatia in vigoare insa pe nicaieri nu pomeneste despre acest lucru, se vorbeste doar de 85% din media venituriloe brute pe ultimele 6 luni lucrate pana la prima zi de concediu medical.

Multumesc frumos
Cred ca faceti niste confuzii.
Concediul prenatal este inainte de nastere (pre = inainte), iar postnatalul dupa nastere (post = dupa).
Dupa cele 42 de zile obligatorii de postnatal, continuati pana la epuizarea celor 126 de zile de pre-postnatal sau intrati in CIC.

Pentru concediile medicale se ia in calcul x% din media veniturilor brute.
m09ny a scris:

Buna ziua, am si eu o nelamurire, daca ma puteti ajuta:

Momentan sunt in concediu de risc maternal, de la 1 feb 2010 intru in prenatal (platit cu 85% din media veniturilor brute pe ultimele 6 luni), apoi dupa nastere voi avea cele 42 de zile in continuare de prenatal dupa care va urma postnatalul. Acum sunt platita cu 75% din media veniturilor brute pe ultimele 6 luni.
M-am contrazis cu o contabila care spunea ca dupa cele 42 de zile de prenatal dupa nastere cand voi intra in postnatal pentru 2 ani platit cu 85% dar nu din media veniturilor brute pe ultimele 6 luni lucrate pana la prima zi de concediu, ci 85% din media veniturilor NETE pentru ca am beneficiat de concediul de risc maternal. Este adevarat?
Eu am citit si sunt la curent cu legislatia in vigoare insa pe nicaieri nu pomeneste despre acest lucru, se vorbeste doar de 85% din media venituriloe brute pe ultimele 6 luni lucrate pana la prima zi de concediu medical.

Multumesc frumos

Colega are dreptate chiar sunteti in confuzue.

Indemnizatia de crestere copil pana la doi ani se calculeaza la media veniturilor nete din ultimele 12 luni inainte de nastere, nu la 6 luni! si este in cuantum de 85% din acestea.