Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Îngrijitor informal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Îngrijitor informal

Îngrijitor formal

Va rog sa-mi raspundeti si la aceste întrebări:
Criteriul de eligibilitate pentru a beneficia de îngrijitor formal este doar încadrarea in grad de handicap certificata?
Dacă ești persoana vârstnica dependenta, care necesita îngrijire personală, respectiv ajutorul pentru efectuarea activităților de bază și instrumentale ale vieții zilnice, deci persoana care și-a pierdut autonomia funcțională, dar neincadrata oficial in grad de handicap si care primește doar pensia minima sociala, poti avea îngrijitor formal?
Multumesc pentru răspunsul cu privire la îngrijitor informal si pentru timpul acordat!
Pentru a beneficia de ingrijitor formal trebuie sa fie o persoana care care și-a pierdut autonomia funcțională. (altfel spus, o persoane în vârstă)

Beneficiază de prevederile legii persoana vârstnică, care se găsește în una dintre următoarele situații:
a) nu are familie sau nu se află în întreținerea unei sau unor persoane obligate la aceasta, potrivit dispozițiilor legale în vigoare;
b) nu are locuință și nici posibilitatea de a-și asigura condițiile de locuit pe baza resurselor proprii;
c) nu realizează venituri proprii sau acestea nu sunt suficiente pentru asigurarea îngrijirii necesare;
d) nu se poate gospodări singură sau necesită îngrijire specializată;
e) se află în imposibilitatea de a-și asigura nevoile sociomedicale, datorită bolii ori stării fizice sau psihice.
Cornel Vasile, Consilier juridic