avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Îngrijitor informal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Îngrijitor informal

Îngrijitor formal


Va rog sa-mi raspundeti si la aceste întrebări:
Criteriul de eligibilitate pentru a beneficia de îngrijitor formal este doar încadrarea in grad de handicap certificata?
Dacă ești persoana vârstnica dependenta, care necesita îngrijire personală, respectiv ajutorul pentru efectuarea activităților de bază și instrumentale ale vieții zilnice, deci persoana care și-a pierdut autonomia funcțională, dar neincadrata oficial in grad de handicap si care primește doar pensia minima sociala, poti avea îngrijitor formal?
Multumesc pentru răspunsul cu privire la îngrijitor informal si pentru timpul acordat!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:45, 1 Iunie 2024
Pentru a beneficia de ingrijitor formal trebuie sa fie o persoana care care și-a pierdut autonomia funcțională. (altfel spus, o persoane în vârstă)

Beneficiază de prevederile legii persoana vârstnică, care se găsește în una dintre următoarele situații:
a) nu are familie sau nu se află în întreținerea unei sau unor persoane obligate la aceasta, potrivit dispozițiilor legale în vigoare;
b) nu are locuință și nici posibilitatea de a-și asigura condițiile de locuit pe baza resurselor proprii;
c) nu realizează venituri proprii sau acestea nu sunt suficiente pentru asigurarea îngrijirii necesare;
d) nu se poate gospodări singură sau necesită îngrijire specializată;
e) se află în imposibilitatea de a-și asigura nevoile sociomedicale, datorită bolii ori stării fizice sau psihice.
Ultima modificare: Sâmbătă, 1 Iunie 2024
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

îngrijitor informal MDTT MDTT Buna seara, va rog sa-mi spuneti dacă îngrijitor informal poate deveni si o persoana neocupata sau legea este făcută doar pentru cei care ... (vezi toată discuția)
Acte îngrijitor informal adidanni adidanni Buna ziua, Va rog sa imi spuneti de ce acte am nevoie pentru a putea fi îngrijitor informal pentru o persoana vârstnică? Multumesc! (vezi toată discuția)
Buna ziua. ca pensionar, pot deveni ingrijitor informal , daca ... cosmineanugheorghe cosmineanugheorghe Buna ziua. Ca pensionar, pot deveni ingrijitor informal , daca am grija de socrul meu ,bolnav , cu grad de handicap accentuat si alte boli , chiar daca nu am ... (vezi toată discuția)