Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Atacarea unui act de donatie la efectuarea unei ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Atacarea unui act de donatie la efectuarea unei succesiuni

Buna ziua,

Vin la dumneavoastra cu o intrebare cu privire la succesiune dupa decesul bunicului meu.

Un scurt istoric: bunicul meu a facut in timpul vietii un act de donatie catre fiul sau (tatal meu) in timpul vietii. La momentul acela era casatorit cu o doamna care nu este mama fiului sau.
In urma decesului, tatal meu trebuie sa faca succesiunea pentru a putea hotara ce face cu bunurile tatalui sau (ex: radierea masinii)

As dori sa va intreb daca actul de donatie se poate ataca in instanta. Daca da, imi puteti spune in ce conditii (in contextul dat)?

Va multumesc pentru orice informatie ajutatoare.
dandelion, utilizator
Daca mai era căsătorit la data decesului sau, sotia ar putea ataca acel act daca prin donatie i se încalcă rezerva succesorala. Exista și un termen de prescriptie, deci conteaza cat timp a trecut de la deces.
Va multumesc pentru raspunsul rapid.

Termenul de prescripție se referă la valabilitatea rezervei succesorală sau la durata de timp în care poate fi atacat un act de donație după deces? (menționez că au trecut 7 ani de la deces și succesiunea nu a fost deschisă încă)
Succesiunea este deschisa prin însuși decesul unei persoane. A decedat X
succesiunea e deschisa.
Procedura succesorala se deschide la cererea moștenitorilor sau a oricărei alte persoane interesate.
Art. 1095 Cod civil
Termenul de prescripţie
(1) Dreptul la acţiunea în reducţiune a liberalităţilor excesive se prescrie în termen de 3 ani de la data deschiderii moştenirii sau, după caz, de la data la care moştenitorii rezervatari au pierdut posesia bunurilor care formează obiectul liberalităţilor.

(2) În cazul liberalităţilor excesive a căror existenţă nu a fost cunoscută de moştenitorii rezervatari, termenul de prescripţie începe să curgă de la data când au cunoscut existenţa acestora şi caracterul lor excesiv.

Mulțumesc pentru informațiile suplimentare. "Deschiderea moștenirii" este același lucru cu "deschiderea procedurii succesorale"? (nu-mi este clar dacă la punctul 1 termenul de prescripție începe să curgă de la momentul decesului sau de la deschiderea procedurii succesorale).
dandelion, utilizator
Nu, nu este același lucru.
Moștenirea se deschide la deces. A murit Ion, succesiunea e deschisă.
Procedura succesorala se deschide la cererea oricărui moștenitor, a tuturor moștenitorilor, a secretarului Primăriei unde defunctul a avut ultimul domiciliu sau la cererea oricărei persoane interesate.

Deci poate exista situația unei moșteniri deschise, dar care nu are și procedura succesorala deschisă.