Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua, In prima instanta am primit o hotarare ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua, In prima instanta am primit o hotarare favorabila ...

Buna ziua,

In prima instanta am primit o hotarare favorabila dar s-a facut apel de catre Parchetul de pe langa Judecatoria Sectorului 2 iar Hotararea definitiva este foarte aspra fata de prima instanta. Se mai poate face ceva in legatura cu asta ?

În baza art. 404 alin. 2 Cod de procedură penală şi art. 91 alin. 4 Cod penal, atrage atenţia condamnatului asupra dispoziţiilor art. 96 Cod penal privind revocarea suspendării executării pedepsei sub supraveghere şi executarea pedepsei în regim de detenţie în cazul nerespectării, cu rea-credinţă, pe parcursul termenului de supraveghere, a măsurilor de supraveghere sau a obligaţiilor impuse ori stabilite de lege, a neîndeplinirii integrale a obligaţiilor civile până la expirarea termenului de supraveghere sau în cazul săvârşirii unei noi infracţiuni pe parcursul termenului de supraveghere. Menţine celelalte dispoziţii ale sentinţei atacate, care nu contravin prezentei decizii, inculusiv dispoziţia din hotărârea apelată privind obligarea inculpatului la plata cheltuielilor judiciare către stat (aferente urmăririi penale şi judecăţii în primă instanţă). Cheltuieli judiciare În baza art.275 alin.3 Cod procedură penală, cheltuielile judiciare rămân în sarcina statului. Definitivă. Pronunţată, prin punerea la dispoziţia inculpatului şi a procurorului, prin mijlocirea grefei instanţei, astăzi, 04.06.2024
Document: Hotarâre 696/2024 04.06.2024
Buna ziua, In ce consta asprimea fata de sentinta din prima sentinta?