Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua! In luna iulie voi absolvi facultatea de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua! In luna iulie voi absolvi facultatea de medicina, ...

Buna ziua!
In luna iulie voi absolvi facultatea de medicina, mentionez ca sunt orfana de un parinte si am primit pe perioada studiilor pensie de urmas.Dar, pana in noiembrie cand voi sustine concursul pentru intrarea in rezidentiat nu voi mai beneficia de niciun venit. Pot primi indemnizatie de somaj in aceasta perioada?
Nu beneficiază de indemnizație de șomaj absolvenții licențiați ai facultăților de medicină, medicină dentară și farmacie care, la data solicitării dreptului, au promovat concursul național de rezidențiat pe locuri sau pe posturi, în condițiile legi.

Cornel Vasile a scris:

Nu beneficiază de indemnizație de șomaj absolvenții licențiați ai facultăților de medicină, medicină dentară și farmacie care, la data solicitării dreptului, au promovat concursul național de rezidențiat pe locuri sau pe posturi, în condițiile legi.

Multumesc!