avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 886 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Refuz acces magazin alimentar
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Refuz acces magazin alimentar

Buna ziua

As dori niste indrumari cu demersurile ce trebuie facute in legatura cu interzicerea accesului intr un magazin alimentar.
Acum 2 saptamani am cumparat produse in valoare de 35 lei iar la iesirea din magazin am sesizat pe aplicatie faptul ca am platit 92 lei.
Am solicitat bonul si am formulat plangere catre ANPC care astazi a efectuat un control la acel magazin.
Eu m- am dus ca de obicei sa imi fac cumparaturile iar patroana mi-a spus ca nu am ce sa mai caut in magazin.
Unde si pe ce cale as putea sa ma adresez pentru acest incident?

Va multumesc anticipat.
Ultima modificare: Miercuri, 12 Iunie 2024
Samulea, utilizator
Cel mai recent răspuns: Samulea , utilizator 12:27, 13 Iunie 2024
OUG 137/2002
art. 10
Constituie contravenție, conform prezentei ordonanțe, dacă fapta nu intră sub incidența legii penale, discriminarea unei persoane fizice, a unui grup de persoane din cauza apartenenței acestora ori a persoanelor care administrează persoana juridică la o anumită rasă, naționalitate, etnie, religie, categorie socială sau la o categorie defavorizată, respectiv din cauza convingerilor, vârstei, sexului sau orientării sexuale a persoanelor în cauză prin:
......
f) refuzul accesului unei persoane sau unui grup de persoane la serviciile oferite de magazine, hoteluri, restaurante, baruri, discoteci sau de orice alți prestatori de servicii, indiferent dacă sunt în proprietate privată ori publică;
......


In acest caz, depuneti o sesizare la Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării
Va multumesc mult domnule consilier pentru sfaturile dv intotdeauna bine argumentate si la obiect.
Contraventia poate fi aplicata si de organele de politie?

Cornel Vasile a scris:

OUG 137/2002
art. 10
Constituie contravenție, conform prezentei ordonanțe, dacă fapta nu intră sub incidența legii penale, discriminarea unei persoane fizice, a unui grup de persoane din cauza apartenenței acestora ori a persoanelor care administrează persoana juridică la o anumită rasă, naționalitate, etnie, religie, categorie socială sau la o categorie defavorizată, respectiv din cauza convingerilor, vârstei, sexului sau orientării sexuale a persoanelor în cauză prin:
......
f) refuzul accesului unei persoane sau unui grup de persoane la serviciile oferite de magazine, hoteluri, restaurante, baruri, discoteci sau de orice alți prestatori de servicii, indiferent dacă sunt în proprietate privată ori publică;
......


In acest caz, depuneti o sesizare la Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării

Ultima modificare: Miercuri, 12 Iunie 2024
Samulea, utilizator
tot la anpc depuneti sesizare. Nu e vb de discriminare aici, nu ca sunteti negru, gay sau musulman nu va primeste.
Ultima modificare: Miercuri, 12 Iunie 2024
gi-jane2, moderator
Nu aveti nici o treaba cu CNCD, ca nu sunteti discriminat, ci nu va primeste pentru ca ati facut reclamatie la ANPC.
Deci ati intrat in relatie de dusmanie cu patroana.
Ultima modificare: Miercuri, 12 Iunie 2024
Dapix, utilizator
Am intrat in relatie de dusmanie cu patroana?Nu e discriminare ca nu ma primeste in magazin?Atunci ce este?Sau nu puteti citi legea pusa la dispozitie de domnul consilier mai sus?


Dapix a scris:

Nu aveti nici o treaba cu CNCD, ca nu sunteti discriminat, ci nu va primeste pentru ca ati facut reclamatie la ANPC.
Deci ati intrat in relatie de dusmanie cu patroana.

Alte discuții în legătură

Discriminare s.sttefan s.sttefan Buna ziua Va rog sa ma lamuriti daca in cazul functionarilor publici cu aceleasi drepturi si obligatii si care lucreaza in schimburi, seful nemijlocit ii ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! este legal ca o discoteca sa permita accesul doar ... cat1000 cat1000 Buna ziua! Este legal ca o discoteca sa permita accesul doar studentilor, pe baza carnetului de student? Se poate considera discrimare? Exista vreo lege care ... (vezi toată discuția)
Sesizare responsabil resurse umane morty morty Buna seara, Doresc sa ma sfatuiti daca pot face o sesizarre catre ITM si Consiliul de discriminare cu privire la atitudinea responsabilului de resurse umane ... (vezi toată discuția)