Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Bună ziua! Dacă un ONG dorește să organizeze un ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Bună ziua! Dacă un ONG dorește să organizeze un spectacol ...

Bună ziua! Dacă un ONG dorește să organizeze un spectacol pentru un artist (pentru a-l lansa), între ONG și artist (persoana fizică) ce contract se încheie? Prestări servicii?
Depinde dacă artistul are o forma de organizare (srl, pfa) sau nu și depinde dacă va fi remunerat sau nu.
Variantele posibile sunt: contract cesiune drepturi de autor, contract prestări servicii, contract de sponsorizare sau de voluntariat.
Artistul nu are nicio formă de organizare și nu va fi remunerat.

SCA IONESCU & NOVAC a scris:

Depinde dacă artistul are o forma de organizare (srl, pfa) sau nu și depinde dacă va fi remunerat sau nu.
Variantele posibile sunt: contract cesiune drepturi de autor, contract prestări servicii, contract de sponsorizare sau de voluntariat.

Artistul nu are nicio formă de organizare și nu va fi remunerat.
Atunci se poate face contract de sponsorizare de către artist a ong-ului, prin prestația oferita sau contract de voluntariat.