Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Produse cu termen de garantie expirat
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Produse cu termen de garantie expirat

In urma unei sesizari facute s-a efectuat un control la respectiva societate comerciala care a stabilit faptul ca aceasta comercializeaza produse alimentare cu termenul de valabilitate depasit.
Mi s-a comunicat ca a fost sanctionata conform prevederilor OG21/1992 (r2) modificata si
completata ulterior art. 5, alin.1.
Am consultat respectiva lege care prevede amenzi in valoare de 2000-3000 lei .
In schimb am gasit pe internet faptul ca amenzile pentru comercializarea alimentelor cu termen valabilitate expirat este intre 40000 si 50000.
Care este motivul diferentei imense de la 3000 lei amenda maxima la 50000 lei?

Exista o persoana acreditata care ma poate lamuri?

Multumesc
Samulea, utilizator
Conform art. 50 alin. (1) lit. c) din OG nr. 21/1992, amenda se situeaza in intervalul 2.000-20.000 lei.