avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 886 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Produse cu termen de garantie expirat
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Produse cu termen de garantie expirat

In urma unei sesizari facute s-a efectuat un control la respectiva societate comerciala care a stabilit faptul ca aceasta comercializeaza produse alimentare cu termenul de valabilitate depasit.
Mi s-a comunicat ca a fost sanctionata conform prevederilor OG21/1992 (r2) modificata si
completata ulterior art. 5, alin.1.
Am consultat respectiva lege care prevede amenzi in valoare de 2000-3000 lei .
In schimb am gasit pe internet faptul ca amenzile pentru comercializarea alimentelor cu termen valabilitate expirat este intre 40000 si 50000.
Care este motivul diferentei imense de la 3000 lei amenda maxima la 50000 lei?

Exista o persoana acreditata care ma poate lamuri?

Multumesc
Ultima modificare: Joi, 13 Iunie 2024
Samulea, utilizator
Cel mai recent răspuns: Ana-Maria Pînzaru , Avocat 14:17, 14 Iunie 2024
Conform art. 50 alin. (1) lit. c) din OG nr. 21/1992, amenda se situeaza in intervalul 2.000-20.000 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Produs alimentare expirat cri_ cri_ Am cumparat de la un supermarket ff. cunoscut un pachet de biscuiti BIO expirat. Doar la cateva zile dupa ce l-am deschis, si am dat si copilului meu de 11 ... (vezi toată discuția)
Amenda itm MBH MBH Buna seara, Asociatia de proprietari a fost amendata de catre ITM in urma unui control facut in urma unei reclamatii din partea unuia dintre membrii ... (vezi toată discuția)
Supratonaj la transport Dana Drambarean Dana Drambarean Buna ziua, Stie cineva ce sanctiuni se aplica si in baza carui act normativ daca la transportul de marfuri este depasit tonajul autorizat si nu ai ... (vezi toată discuția)