Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... În ultimii 3 ani am lucrat ca programator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

În ultimii 3 ani am lucrat ca programator

Bună ziua.

În ultimii 3 ani am lucrat ca și programator la o companie software de produs, ei au un produs software pe care îl închiriază altor companii cu tarif lunar și anume este vorba despre o platformă prin care companiile pot oferi cursuri online. Datorită tuturor problemelor tehnice și a clienților nemulțumiți, mi-am dat demisia și văzând cererea din piață pentru tipul acesta de software m-am gândit să încep pe cont propriu același tip de business. Codul scris de la 0 și total diferit față de al lor, interfața grafică diferită până și targetul din piață este altul.

Întrebarea mea este, oare aș risca ceva din punct de vedere legal?

Mentionez ca am fost angajat ca și contractor prin srl și din negrijenta nu am avut niciodată contract cu ei sau NDA.

Mulțumesc!
george-neagu, moderator
Nu riscati nimic, daca programul e total diferit .
Cornel Vasile, Consilier juridic

Cornel Vasile a scris:

Nu riscati nimic, daca programul e total diferit .

Citisem ceva de proprietate intelectuală și dacă eu am învățat la ei niște procese nu le pot aplica și în produsul meu
Daca nu aveti clauze de confidentialitate/de neconcurenta semnate ..nu au ce sa va faca.