avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 790 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... În ultimii 3 ani am lucrat ca programator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

În ultimii 3 ani am lucrat ca programator

Bună ziua.

În ultimii 3 ani am lucrat ca și programator la o companie software de produs, ei au un produs software pe care îl închiriază altor companii cu tarif lunar și anume este vorba despre o platformă prin care companiile pot oferi cursuri online. Datorită tuturor problemelor tehnice și a clienților nemulțumiți, mi-am dat demisia și văzând cererea din piață pentru tipul acesta de software m-am gândit să încep pe cont propriu același tip de business. Codul scris de la 0 și total diferit față de al lor, interfața grafică diferită până și targetul din piață este altul.

Întrebarea mea este, oare aș risca ceva din punct de vedere legal?

Mentionez ca am fost angajat ca și contractor prin srl și din negrijenta nu am avut niciodată contract cu ei sau NDA.

Mulțumesc!
Ultima modificare: Duminică, 16 Iunie 2024
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:05, 19 Iunie 2024
Nu riscati nimic, daca programul e total diferit .
Ultima modificare: Duminică, 16 Iunie 2024
Cornel Vasile, Consilier juridic


Cornel Vasile a scris:

Nu riscati nimic, daca programul e total diferit .


Citisem ceva de proprietate intelectuală și dacă eu am învățat la ei niște procese nu le pot aplica și în produsul meu
Daca nu aveti clauze de confidentialitate/de neconcurenta semnate ..nu au ce sa va faca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tratament contabil-fiscal achizitie licenta software anicadoris anicadoris Compania X (beneficiarul) intentioneaza sa incheie un contract de achizitie avand ca obiect al contractului urmatoarele: I.1. Prestatorul va furniza ... (vezi toată discuția)
Magazin online diana.iacob1 diana.iacob1 Buna ziua! Doresc sa deschid un magazin online, insa fiind mai diferit decat celelate magazine, am nevoie de ajutorul dvs. Va voi explica care va fi mersul ... (vezi toată discuția)
Magazin online - am nevoie de un sfat user277 user277 Exista foarte multi romani implicati in diverse firme de MLM (multi level marketing) si, fara discutie, sunt multe persoane fizice care vand produsele acestor ... (vezi toată discuția)