avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Magazin online - am nevoie de un sfat
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Magazin online - am nevoie de un sfat

Exista foarte multi romani implicati in diverse firme de MLM (multi level marketing) si, fara discutie, sunt multe persoane fizice care vand produsele acestor firme fara a avea ei insisi societati comerciale si fara a tine contabilitate, fara a pati impozite etc.. Acest lucru este legal.
Problema mea este ca doresc sa intru intr-un astfel de MLM si sa-mi fac un magazin online prin care sa vand produsele. Pot realiza acest site legal daca nu am o firma ?
Va multumesc.

Cel mai recent răspuns: R&R MEDIASERV AFFAIRS , Consilier juridic 21:59, 16 August 2008
Ca orice activitate ce se desfasoara pe teritoriul tari sau a uni europene trebuie sa fie inregistrat la Registrul Comertului. Ca urmare va recomand sa va adresati si a va inregistra la aceasta institutie.
Corect este ca persoanele care desfasoara aceste activitati in sistem MLM sa plateasca impozite, declarandu-si veniturile astfel obtinute in declaratia anuala inregistrata la finante.
Multe societati solicita unor astfel de colaboratori, fie in sistem MLM, fie in sistem de mandat comercial, sa se inregistreze la ORC ca Persoane Fizice Autorizate-ca o conditie pentru colaborare.
Partea cu site-ul este doar un accesoriu, o forma de publicitate si de contact cu clientii. Inainte s-o utilizati, trebuie sa va rezolvati aspectul cu obtinerea statului de colaborator-discutati cu persoana care se ocupa de recrutarea dvs. pentru a afla conditiile. Indiferent daca va inregistrati ca PFA sau nu, aveti obligatia sa platiti impozite pentru sumele castigate din colaborare.
Daca doriti sa operati pe internet printr-un un magazin online, ori va infiintati o firma ori va inregistrati si lucrati ca persoana fizica autorizata. Un magazin online inseamna relatii cu furnizorii, cu cumparatorii, cu bancile, cu firme de curierat, cu firme prin care se opereaza platile online, etc.Una este sa intrebi din gura in gura cine vrea sa cumpere "gel cu aloe verra"(stil MLM) si cu totul alta sa vinzi produse intr-un magazin, fie el si virtual.Este vorba de credibilitate comerciala si financiara, de bonitate bancara, pe care nimeni nu o sa vi le acorde daca sunteti o simpla persoana fizica.
Desigur, se schimba situatia daca sunteti un colaborator sau angajat al unei persoane juridice care administreaza/gestioneaza magazinul.
Exista o perceptie eronata pe care vrem sa o corectam: nu este legal sa prestezi activitati economice(comerciale) fara a plati impozitul pe venit.Se numeste "evaziune fiscala"!
Ultima modificare: Duminică, 10 August 2008
Avocat FLORENTINA ALBU, Avocat
Intreaba, este bine, dar cum se traduce in limba romana MLM? Te-ai exprimat englezeste pe acea firma unde doresti sa te angajezi, si pui intrebari in limba romana de genul "ce mi s-ar intampla sa ma angajez la o firma fantoma!", Corect ar fi sa vii cu informatii suplimentare! Asteptam provincia!
user277 a scris:

Exista foarte multi romani implicati in diverse firme de MLM (multi level marketing) si, fara discutie, sunt multe persoane fizice care vand produsele acestor firme fara a avea ei insisi societati comerciale si fara a tine contabilitate, fara a pati impozite etc.. Acest lucru este legal.
Problema mea este ca doresc sa intru intr-un astfel de MLM si sa-mi fac un magazin online prin care sa vand produsele. Pot realiza acest site legal daca nu am o firma ?
Va multumesc.





Nu este legal.

Alte discuții în legătură

Statut persoana fizica cu activitate independenta crisandr crisandr Buna ziua tuturor! Am intrat intr-un impas in sensul ca doresc sa-mi dau drumul la o afacere care consta din a-mi edita singur cartile si a le vinde in format ... (vezi toată discuția)
Magazin fizic , vrea sa ofere clientilor si posibilitatea de a comanda online. Claudia O.Z Claudia O.Z Bună ziua! Am un magazin fizic , comert cu amanuntul. Fiindca vanzarile au scazut foarte mult in general iar acum cu raspandirea virusului COVID19 va fi si ... (vezi toată discuția)
Comert on line bobams bobams Subiect: comert on line Buna ziua, Am cateva intrebari despre legalitatea comertului electronic cu produse it. Firma exista deja, platitoare de TVA, ... (vezi toată discuția)