Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Procedura numire expert judiciar
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Procedura numire expert judiciar

Buna ziua,

Sunt reclamant într-un proces pe rol unde este nevoie de o expertiză tehnica (identificare imobil fara cadastru).
La ultimul termen instanta a ales aleatoriu un expert si mi a pus in vedere sa platesc onorariu provizoriu.
Am plătit taxa și am depus o copie la dosar.
Am vorbit cu expertul la telefon și acesta a spus ca instanța nu l a notificat încă (probabil la următorul termen din cate inteleg) dar ca își cere scuze pentru ca ,oricum , nu o să poată efectua expertiza din motive medicale cronice.
Am temerea ca se mai pierde cel puțin un termen in acest caz( aprox . 4 luni ! + vacanta).
Va rog sa-mi spuneti dacă aveți vreun sfat despre cum as putea sa evit aceasta amanare , eventual sa obtin alegerea unui alt expert la termenul următor ! (26.06.2024)
Pot depune o notificare la dosar în speranta ca se alege un nou expert ?

Multumesc anticipat
Daca nu va puteti prezenta personal sau prin avocat la termenul din 26.06.2024, trimiteti o cerere scrisa la instanta prin care solicitati inlocuirea expertului cu un altul pentru ca ati luat legatura cu cel deja desemnat, care v-a comunicat ca nu este disponibil pentru efectuarea expertizei din motive medicale.
Expertul va comunica instantei starea sa de sanatate, in scris, cu nr. de inregistrare/ data de la arhiva tribunalului, numai dupa ce va primi adresa de desemnare ca expert in dosarul respctiv.
Instanta va tine cont de aceasta comunicare scrisa a expertului.
Este posibil ca stiind starea sa de sanatate, expertul sa fi instiintaat deja BCETJ din cadrul MJ si/ sau BLETJ din cadrul tribunalului, respectand procedura prevazuta in OG nr. 2/ 2000 cu modificarile si completarile ulterioare, privind expertiza tehnica judiciara. In acest caz, instanta ar fi putut afla deja ca expertul respectiv nu este disponibil din cauza starii sale de sanatate si nu va trimite adresa de desemnare a expertului.