avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 718 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Șoferul care a parcat greșit mașina mea este din ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Șoferul care a parcat greșit mașina mea este din Monaco

Bună ziua, am primit o scrisoare de informare de la poliția de sector (București) prin care mi se cere să dau datele persoanei care a parcat mașina pe un loc de parcare atribuit unui cetățean de la un bloc de locuințe. Problema este că persoana care a condus mașina mea acum 5 luni nu este din din România, ci din Monaco. Îi știu numele, dar nu vrea să îmi dea datele personale (data nașterii, serie act identitate etc). Cum procedez în acest caz, vă rog? Mulțumesc.
Ultima modificare: Joi, 20 Iunie 2024
airtah, utilizator
Cel mai recent răspuns: latka , utilizator 07:25, 22 Iunie 2024
Dar mașina cum de i-ați incredintat-o?
Veți primi o amendă de apx. 1500 RON, fără posibilitatea de a plăti la jumata6.


Este prietenul unui coleg de serviciu, om serios. Nu mi-am făcut griji. Eu trimit numele lui la poliția locală în acel formular, dar totuși de ce să plătesc amenda integral? Nu i-o trimite acolo în țara lui?
Dvs trimiteți datele pe care le aveți iar în caz de enda.contestați pv.Important este sa faceți dovada ca ați fost de buna credinta.Eventual în cadrul contestatiei audiați în calitate de martor colegul etc.Nu înseamnă că este varianta 100%câștigătoare dar e mai mult decât nimic..
Mulțumesc frumos pentru răspuns. Așa voi face.

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Dvs trimiteți datele pe care le aveți iar în caz de enda.contestați pv.Important este sa faceți dovada ca ați fost de buna credinta.Eventual în cadrul contestatiei audiați în calitate de martor colegul etc.Nu înseamnă că este varianta 100%câștigătoare dar e mai mult decât nimic..

Amenda va fi pentru nedeclarare date despre sofer. Adica dvs. ca proprietar nu ati dat toate acele date, conform art. 39 din OUG 195/2002. Amenda nu se poate plati la jumatate.

airtah a scris:

Este prietenul unui coleg de serviciu, om serios. Nu mi-am făcut griji. Eu trimit numele lui la poliția locală în acel formular, dar totuși de ce să plătesc amenda integral? Nu i-o trimite acolo în țara lui?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda parcare poliția locala Tatarud Tatarud Astăzi am parcat in constanta la sala sporturilor am plecat pe fuga de la mașina si nu am apucat sa trimit sms. Dupa 10 min eu mi am adus aminte ca nu am ... (vezi toată discuția)
Comunicare radar... recomandata? Alexganea85 Alexganea85 Buna ziua. Am gasit in posta pe 19.02.09 o comunicare de la politia Ilfov prin care proprietarul masinii cu numar x este solicitat, conform art. 39 OUG ... (vezi toată discuția)
Aviz de instiintare radar fix. pinisoara_stefan pinisoara_stefan Buna ziua, Va scriu in speranta ca ma veti putea ajuta. Am primit acum doua zile in posta un aviz prin care eram informat ca mi-a sosit o scrisoare cu ... (vezi toată discuția)