Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Șoferul care a parcat greșit mașina mea este din ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Șoferul care a parcat greșit mașina mea este din Monaco

Bună ziua, am primit o scrisoare de informare de la poliția de sector (București) prin care mi se cere să dau datele persoanei care a parcat mașina pe un loc de parcare atribuit unui cetățean de la un bloc de locuințe. Problema este că persoana care a condus mașina mea acum 5 luni nu este din din România, ci din Monaco. Îi știu numele, dar nu vrea să îmi dea datele personale (data nașterii, serie act identitate etc). Cum procedez în acest caz, vă rog? Mulțumesc.
airtah, utilizator
Dar mașina cum de i-ați incredintat-o?
Veți primi o amendă de apx. 1500 RON, fără posibilitatea de a plăti la jumata6.

Este prietenul unui coleg de serviciu, om serios. Nu mi-am făcut griji. Eu trimit numele lui la poliția locală în acel formular, dar totuși de ce să plătesc amenda integral? Nu i-o trimite acolo în țara lui?
Dvs trimiteți datele pe care le aveți iar în caz de enda.contestați pv.Important este sa faceți dovada ca ați fost de buna credinta.Eventual în cadrul contestatiei audiați în calitate de martor colegul etc.Nu înseamnă că este varianta 100%câștigătoare dar e mai mult decât nimic..
Mulțumesc frumos pentru răspuns. Așa voi face.

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Dvs trimiteți datele pe care le aveți iar în caz de enda.contestați pv.Important este sa faceți dovada ca ați fost de buna credinta.Eventual în cadrul contestatiei audiați în calitate de martor colegul etc.Nu înseamnă că este varianta 100%câștigătoare dar e mai mult decât nimic..

Amenda va fi pentru nedeclarare date despre sofer. Adica dvs. ca proprietar nu ati dat toate acele date, conform art. 39 din OUG 195/2002. Amenda nu se poate plati la jumatate.

airtah a scris:

Este prietenul unui coleg de serviciu, om serios. Nu mi-am făcut griji. Eu trimit numele lui la poliția locală în acel formular, dar totuși de ce să plătesc amenda integral? Nu i-o trimite acolo în țara lui?