Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Am varsta de 15 ani si vreau sa fondez o asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Am varsta de 15 ani si vreau sa fondez o asociatie

Buna ziua! Am varsta de 15 ani si vreau sa fondez o asociatie (ong) insa nu stiu daca eu, ca minor am voie sa fiu membru fondator. Daca nu, pot pune rude ca membrii fondatori si eu sa am o functie de conducere?
george-neagu, moderator
Doar cei peste 18 ani pot infiinta asociatii tip ong.
din pacate desi Romania a ratificat COnventia privind Drepturile Copilului, care prevede si dreptul la asociere, nici acum nu a modificat legislatia interna ( Codul Civil si OG 26/2000) in acest sens, si a ramas inca textul care impune capacitate juridica civila deplina pentru membrii organuli de administrare adica Consilul Director. Discutabil daca poate un minor sa fie simplu membru - ar trebui sa poata dar conform legii actuale fiind intre 14 si 18 ani ar trebui incuviintat de ocrotitorul legal adica acesta ar trebui sa fie cu el la sedinte de Adunare Generala, ar trebui sa ii contrasemneze orice acte...