Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA mi se poate taia tva de recuperat din cauza lipsei ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

mi se poate taia tva de recuperat din cauza lipsei contului, banca si j din factura a cumparatorului?

am depus o cerere de rambursare de tva si mi s a taiat toata suma si mi s a pus peste plus penalitati deoarece la elementele celui care cumpara nu sunt trecute j , contu si banca, eu sunt cel care cumpara si totul e rulat prin banca.e posibil asa ceva?:(
ce sa fac sa depun contestatie?
motivul este neindeplinirea conditiilor art 155 :
(5) Factura cuprinde în mod obligatoriu următoarele informaţii:
d) denumirea/numele, adresa şi codul de înregistrare în scopuri de TVA sau, după caz, codul de identificare fiscală, ale persoanei impozabile care emite factura;
e) denumirea/numele, adresa şi codul de înregistrare prevăzut la art. 153, ale cumpărătorului de bunuri sau servicii, după caz;
f) denumirea/numele şi adresa beneficiarului bunurilor sau serviciilor, precum şi codul de înregistrare în scopuri de TVA sau codul de identificare fiscală ale beneficiarului, dacă acesta este o persoană impozabilă sau o persoană juridică neimpozabilă;

coroborat cu :
ART. 146

Condiţii de exercitare a dreptului de deducere

(1) Pentru exercitarea dreptului de deducere a taxei, persoana impozabilă trebuie să îndeplinească următoarele condiţii:

a) pentru taxa datorată sau achitată, aferentă bunurilor care i-au fost ori urmează să îi fie livrate sau serviciilor care i-au fost ori urmează să îi fie prestate în beneficiul său de către o persoană impozabilă, să deţină o factură emisă în conformitate cu prevederile art. 155;
Magda Staicu, Consultant fiscal
pai numele, adresa si codu sunt scrise lipseste doar contu bancar si banca cumparatorului si in unele facturi lipseste doar contu, in altele doar j
ca sa va raspund asa cum scrieti dvs: daca fiscu a vazut ca nu intruneste factura conditiile de la codu fiscal, normal ca a taiat tvau
:)
cititi art 155 , eu am spicuit de acolo exact ce ati spus dvs, dar sint multe alte conditii pe care o factura trebuie sa le indeplineasca si atit timp cit cereti rambursare, trebuie sa aveti grija cu aceste aspecte
am citit art 155 dar nu se mertioneaza nimic de contu bancar sau de banca.
dupa parerea dv are rost sa depun contestatie?:(
va rog invatati ma
va multumesc :)
si vroiam sa va mai intreb, am citit ceva pe un link cum ca ele ar fi trebuit sa ma lase sa aduc aceste competari la facturi ? este adevarat?
va multumesc