avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1008 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA mi se poate taia tva de recuperat din cauza lipsei ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

mi se poate taia tva de recuperat din cauza lipsei contului, banca si j din factura a cumparatorului?

am depus o cerere de rambursare de tva si mi s a taiat toata suma si mi s a pus peste plus penalitati deoarece la elementele celui care cumpara nu sunt trecute j , contu si banca, eu sunt cel care cumpara si totul e rulat prin banca.e posibil asa ceva?:(
ce sa fac sa depun contestatie?
Cel mai recent răspuns: Magda Staicu , Consultant fiscal 16:29, 6 Februarie 2010
motivul este neindeplinirea conditiilor art 155 :
(5) Factura cuprinde în mod obligatoriu următoarele informaţii:
d) denumirea/numele, adresa şi codul de înregistrare în scopuri de TVA sau, după caz, codul de identificare fiscală, ale persoanei impozabile care emite factura;
e) denumirea/numele, adresa şi codul de înregistrare prevăzut la art. 153, ale cumpărătorului de bunuri sau servicii, după caz;
f) denumirea/numele şi adresa beneficiarului bunurilor sau serviciilor, precum şi codul de înregistrare în scopuri de TVA sau codul de identificare fiscală ale beneficiarului, dacă acesta este o persoană impozabilă sau o persoană juridică neimpozabilă;

coroborat cu :
ART. 146

Condiţii de exercitare a dreptului de deducere

(1) Pentru exercitarea dreptului de deducere a taxei, persoana impozabilă trebuie să îndeplinească următoarele condiţii:

a) pentru taxa datorată sau achitată, aferentă bunurilor care i-au fost ori urmează să îi fie livrate sau serviciilor care i-au fost ori urmează să îi fie prestate în beneficiul său de către o persoană impozabilă, să deţină o factură emisă în conformitate cu prevederile art. 155;
Ultima modificare: Vineri, 5 Februarie 2010
Magda Staicu, Consultant fiscal
pai numele, adresa si codu sunt scrise lipseste doar contu bancar si banca cumparatorului si in unele facturi lipseste doar contu, in altele doar j
ca sa va raspund asa cum scrieti dvs: daca fiscu a vazut ca nu intruneste factura conditiile de la codu fiscal, normal ca a taiat tvau
:)
cititi art 155 , eu am spicuit de acolo exact ce ati spus dvs, dar sint multe alte conditii pe care o factura trebuie sa le indeplineasca si atit timp cit cereti rambursare, trebuie sa aveti grija cu aceste aspecte
am citit art 155 dar nu se mertioneaza nimic de contu bancar sau de banca.
dupa parerea dv are rost sa depun contestatie?:(
va rog invatati ma
va multumesc :)
si vroiam sa va mai intreb, am citit ceva pe un link cum ca ele ar fi trebuit sa ma lase sa aduc aceste competari la facturi ? este adevarat?
va multumesc

Alte discuții în legătură

Este obligatorie trecerea capitalului social in contracte? ContSters63677 ContSters63677 Mi-a spus cineva ca a primit amenda de la Garda Financiara pentru ca nu avea trecut pe contracte capitalul social al societatii. Trebuia sa revina sa-mi spuna ... (vezi toată discuția)
Date inregistrate pe factura BG BG Buna ziua, in situatia in care se majoreaza capitalul social al unei societati exista obligativitatea de a se modifica inscrisul de pe documentele ... (vezi toată discuția)
Informatii obligatorii pe site oficial lizsit lizsit Ce informatii sunt obligatorii pe un site oficial? Ce lege stipuleaza obligativitatea?Am auzit ca se pot da amenzi pentru lipsa unor informatii despre companie ... (vezi toată discuția)