avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1044 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua ! Cumnatul meu are 66 ani și a lucrat doar ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua ! Cumnatul meu are 66 ani și a lucrat doar 12 ani ...

Bună ziua ! Cumnatul meu are 66 ani și a lucrat doar 12 ani cu carte de munca Are dreptul la pensie sau indemnizatie sociala ?
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 13:03, 25 Iunie 2024
Nu are nimeni dreptul la pensie fără să aibă minim 15 ani de vechime în muncă.

Dar are dreptul legal să mai cumpere 3 ani, și astfel să beneficieze de pensie la limită de vârstă.
Ultima modificare: Marți, 25 Iunie 2024
Dapix, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am dreptul la pensia sociala minima garantata? Ciprian767 Ciprian767 Buna ziua si va multumesc anticipat pentru timpul acordat.As dori sa aflu si eu daca am dreptul la pensia sociala minima avind in vedere ca sunt incadrat la ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, ma adresez acestei comunități in speranta ca voi gasi ... ganaiancu ganaiancu Buna ziua, Ma adresez acesti cumunitati in speranta ca voi gasi o solutie cu privire la posibilitatea de pensionare si / sau obtinerea unei indemnizatii din ... (vezi toată discuția)
Bună ziua ! cumnatul meu are 66 de ani și a lucrat doar 12 ... oagaioan@gmail.com oagaioan@gmail.com Bună ziua ! Cumnatul meu are 66 de ani și a lucrat doar 12 ani cu carte de munca .Are dreptul ia pensie sau indemnizatie sociala ? (vezi toată discuția)