Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua ! Cumnatul meu are 66 ani și a lucrat doar ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua ! Cumnatul meu are 66 ani și a lucrat doar 12 ani ...

Bună ziua ! Cumnatul meu are 66 ani și a lucrat doar 12 ani cu carte de munca Are dreptul la pensie sau indemnizatie sociala ?
Nu are nimeni dreptul la pensie fără să aibă minim 15 ani de vechime în muncă.

Dar are dreptul legal să mai cumpere 3 ani, și astfel să beneficieze de pensie la limită de vârstă.
Dapix, utilizator