avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 954 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ieșire pensie Am coleg care are varsta de 54 ani ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ieșire pensie Am coleg care are varsta de 54 ani împliniți ...

Ieșire pensie
Am coleg care are varsta de 54 ani împliniți și o perioada de 30 ani de contribuție realizata în grupa 1 și condiții speciale. Practic are 54 ani împliniți în luna iunie anul aceste și 30 ani vechime din 1 iulie 1994 pana anul acesta în 2024 în grupa 1 și condiții speciale la Metrorex activitatea de întreținere și reparații desfășurată 100 % în subteran..
Poate ieși la pensie anul aceste pana în 30.August?
Cel mai recent răspuns: papacostas , utilizator 21:38, 27 Iunie 2024
Da.
Cred ca se incadreaza , aici:
Anexa 2 din legea 263/2010
6. Activitatea de revizie, întreținere, exploatare și reparație de la metrou, care se desfășoară 100% în subteran
Anexa 3
Societatea Comercială de Transport cu
Metroul METROREX - S.A., localitatea
București
Exact ala este articolul

Carp Mircea a scris:

Da.
Cred ca se incadreaza , aici:
Anexa 2 din legea 263/2010
6. Activitatea de revizie, întreținere, exploatare și reparație de la metrou, care se desfășoară 100% în subteran
Anexa 3
Societatea Comercială de Transport cu
Metroul METROREX - S.A., localitatea
București


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Grupa 1 din 1986 metrou, se aplica noua lege ? luc1kws luc1kws Buna ziua. Lucrez la metrou din 1986. Implinesc varsta de 52 de ani in septembrie. Nu am inca 35 de ani de cotizare. Pot iesi cu drepuri depline la pensie sau ... (vezi toată discuția)
Cand pot iesi cel mai devreme la pensie? dinu1970 dinu1970 Buna ziua am o intrbare sper sa aveti amabilitatea de a-mi raspunde. Sunt barbat nascut la 18.08.1970. Am o vechime in munca de 24 ani 3 luni si 10 zile dintre ... (vezi toată discuția)
Modificari la legea pensiilor cu privire la gr. i si ii de muncă Constantin Albinetz Constantin Albinetz M-am pensionat la 1 martie 1994, iar în perioada 18.03. 1969 până la 01.03.1994 este vechime în muncă la grupa a II-a (în procent de 100%), în total de ... (vezi toată discuția)