Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, sunt curios ce se poate intampla daca imi ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, sunt curios ce se poate intampla daca imi dau forțat ...

Buna ziua, sunt curios ce se poate intampla daca imi dau forțat afara un chirias care numai a platit chiria si face mereu scandal seara prin casa ?
Ce as putea patii daca il dau afara cu tot cu hainele lui si dupa inchid usa si numai il las sa intre niciodata ?
Ba poate fi și cu închisoare cu executare. V-a zis colegul că respectivul chiriaș vă poate face plângere penală pentru 3, 4 infracțiuni cum ar fi violare de domiciliu, furt (dacă lucrurile lui rămân în apartamentul în care nu mai are acces), distrugere (dacă îi deteriorați vreun bun în cursul evacuării), amenințare, abuz de încredere (pentru banii percepuți drept chirie/garanție și nerestituiți) și/sau loviri și alte violențe că nu puteți garanta la o astfel de evacuare forțată că nu se ajunge și la pumni și ghionturi. Eventual se poate reține chiar concursul de infracțiuni.
Wow...
Ma crucesc de ce aud ca fac unii oameni care la omenie le intinzi o mana de ajutor si ei se cred buricul pamantului...
De aici trag invatatura sa nu imi dau casa cu chirie la nimeni. Mai bine sa se darame decat sa am de furca cu specimene care azi sunt mielusei si maine iti dau cu parul in cap.
Domnule, ai dovezi ca e chirias la dumneata in apartament?
- Da, rezolva amiabil sau in caz ca nu se poate amiabil, in justitie.
- Nu, eu m-as victimiza pana rezolv sa plece el... (iti scriu in privat ca nu am voie asa direct) :)