Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, sunt curios ce se poate intampla daca imi ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, sunt curios ce se poate intampla daca imi dau forțat ...

Buna ziua, sunt curios ce se poate intampla daca imi dau forțat afara un chirias care numai a platit chiria si face mereu scandal seara prin casa ?
Ce as putea patii daca il dau afara cu tot cu hainele lui si dupa inchid usa si numai il las sa intre niciodata ?
Depinde de contractul incheiat cu chiriasul si de cum decurge evacuarea. Daca chiriasul locuieste acolo si trebuie sa intrati "peste el" ca sa-l dati afara, e mai bine sa nu o faceti pentru ca e infractiune. Daca e suficient sa ii spuneti sa plece ca altfel il evacuati cu executor judecatoresc si politia, si pleaca, e foarte bine. Nu puteti folosi violenta sub nici o forma.
Doresc sa stiu exact ce se poate intampla daca il dau afara dar fara sa fie loviti.
Si precizez ca nu am contract totul e pe "naspa"

Adalbert Gabriel Gazdovici a scris:

Depinde de contractul incheiat cu chiriasul si de cum decurge evacuarea. Daca chiriasul locuieste acolo si trebuie sa intrati "peste el" ca sa-l dati afara, e mai bine sa nu o faceti pentru ca e infractiune. Daca e suficient sa ii spuneti sa plece ca altfel il evacuati cu executor judecatoresc si politia, si pleaca, e foarte bine. Nu puteti folosi violenta sub nici o forma.

Ce se va întâmpla,probabil.o sa va facă plângere penala plus o sesizare la ANAF pt evaziune fiscala dacă poate face dovada platii chiriei către dvs.Daca e învățat va alegeți cu o plângere penalanpt 3,4 infracțiuni iar costurile vor fi mai mari decât un onorariu de av la acest moment pt evacuarea care se poate rezolva în 3,4 luni.
Deci nimic legat de puscarie cu executare ? Ca in rest nu ma intereseaza sa platesc anumite chestii.

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Ce se va întâmpla,probabil.o sa va facă plângere penala plus o sesizare la ANAF pt evaziune fiscala dacă poate face dovada platii chiriei către dvs.Daca e învățat va alegeți cu o plângere penalanpt 3,4 infracțiuni iar costurile vor fi mai mari decât un onorariu de av la acest moment pt evacuarea care se poate rezolva în 3,4 luni.

Daca va lasa sa intrati si pleaca fara sa fie violenta fizica, nu vi se intampla nimic. Desigur ca va pot reclama pentru evaziune fiscala pentru contractul "pe naspa" dar asta e alta discutie.