Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... evacuare chirias la expirarea contractului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

evacuare chirias la expirarea contractului

La 01.04.2010 expira contractul de inchiriere . Eu persoana fizica, chiriasul societate comerciala. L-am notificat de prin august ca nu-i mai prelungesc contractul. nu mi-a mai platit chiria de 7 luni, nu accepta sa discutam chiar si scrisorile recomandate trimise de mine sau avocat le returneaza. Am avut tot felul de probleme timp de 5 ani cat a durat contractul. Cum pot sa-e evacuez, el oricum mi-a transmis ca nu pleaca niciodata
Politie sau instanta
face demersuri pentru a-i aduce la cunostinta chiriasului ca nu mai doriti prelungirea contractului de inchiriere, inclusiv printr-o comunicare adresata prin intermediul executorului judecatoresc. la data expirarii contractului de inchiriere solicitati ajutorul politiei, sectiei de care sinteti arondati, procedind la evacuarea acestuia.
Nu.

Va trebuie hotarare judecatoreasca de evacuare.
Daca nu a platit chiria trebuia sa deschideti procesul de mai mult timp.Asa, o sa mai pierdeti timp si mai mult fara sa primiti chiria.
Insa puteti obtine si obligarea chiriasului la plata chiriei prin instanta si sa il executati silit.

avocat Claudiu Lascoschi
~ Conținut șters la cerere ~
daca nu pleaca la expirarea contractului, faceti-i o plangere penala pt tulburare de posesie, poate se rezolva mai repede decat o actiune de evacuare