avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 613 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua am o întrebare dacă sunt pensionar apt ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua am o întrebare dacă sunt pensionar apt limitat până ...

Buna ziua am o întrebare dacă sunt pensionar apt limitat până la ce vârstă sunt in evidență în caz de război?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:55, 2 Iulie 2024
Comisiile de expertiză medico-militară/Comisiile centrale de expertiză medico-militară pot propune pentru categoriile de personal menționate in lege , următoarele tipuri de aptitudine față de îndeplinirea serviciului militar/în poliție/în sistemul administrației penitenciare sau pentru a urma instituțiile de învățământ din sistemul de apărare, ordine publică și securitate națională:
a) APT - apt pentru serviciul militar combatant în timp de pace și război/apt pentru îndeplinirea serviciului în poliție/apt pentru îndeplinirea serviciului în sistemul administrației penitenciare;
b) APT LIMITAT (AL) - apt limitat în timp de pace și război/apt limitat pentru îndeplinirea serviciului în poliție/apt limitat pentru îndeplinirea serviciului în sistemul administrației penitenciare;
c) INAPT PACE, APT LIMITAT LA RĂZBOI (IPALR) - inapt pentru serviciul militar în timp de pace, apt limitat la război/inapt pentru îndeplinirea serviciului în poliție în timp de pace, apt limitat la război/inapt pentru îndeplinirea serviciului în sistemul administrației penitenciare;
d) INAPT CU SCOATERE DIN EVIDENȚĂ (ISE) - inapt pentru serviciul militar cu scoatere din evidență/inapt pentru îndeplinirea serviciului în poliție cu scoatere din evidență/inapt pentru îndeplinirea serviciului în sistemul administrației penitenciare, cu scoatere din evidență.....

Soldaţii şi gradaţii în rezervă se ţin în evidenţă până la împlinirea vârstei de 55 de ani, astfel:
a) clasa I: până la 45 de ani inclusiv;
b) clasa a II-a: de la 46 de ani până la 50 de ani inclusiv;
c) clasa a III-a: de la 51 de ani până la 55 de ani inclusiv.
Ultima modificare: Marți, 2 Iulie 2024
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se poate iesi la pensie anticipata partiala la 42 de ani? dorat dorat lucrez in mapn de 20 de ani si am 42 de ani si sunt dat apt limitat pentru serviciul militar de către comisiile de expertiză medico-militară.Pot iesi la ... (vezi toată discuția)
Pot fi trecut in rezerva fara acordul meu ? Ionuk5 Ionuk5 Sunt angajat al Jandarmeriei si am fost declarat APT LIMITAT IN TIMP DE PACE SI RAZBOI cu deficienta USOARA 30% conform HG nr 56/2012, totodata am fost scutit ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! am si eu o neclaritate legata dde legea 223/2015 privind ... popavio034 popavio034 buna ziua! Am si eu o neclaritate legata dde legea 223/2015 privind pensiile militare. Astfel, art. 17, alin 1, pct. b) prevede ca Au dreptul la pensie de ... (vezi toată discuția)