Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua am o întrebare dacă sunt pensionar apt ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua am o întrebare dacă sunt pensionar apt limitat până ...

Buna ziua am o întrebare dacă sunt pensionar apt limitat până la ce vârstă sunt in evidență în caz de război?
Comisiile de expertiză medico-militară/Comisiile centrale de expertiză medico-militară pot propune pentru categoriile de personal menționate in lege , următoarele tipuri de aptitudine față de îndeplinirea serviciului militar/în poliție/în sistemul administrației penitenciare sau pentru a urma instituțiile de învățământ din sistemul de apărare, ordine publică și securitate națională:
a) APT - apt pentru serviciul militar combatant în timp de pace și război/apt pentru îndeplinirea serviciului în poliție/apt pentru îndeplinirea serviciului în sistemul administrației penitenciare;
b) APT LIMITAT (AL) - apt limitat în timp de pace și război/apt limitat pentru îndeplinirea serviciului în poliție/apt limitat pentru îndeplinirea serviciului în sistemul administrației penitenciare;
c) INAPT PACE, APT LIMITAT LA RĂZBOI (IPALR) - inapt pentru serviciul militar în timp de pace, apt limitat la război/inapt pentru îndeplinirea serviciului în poliție în timp de pace, apt limitat la război/inapt pentru îndeplinirea serviciului în sistemul administrației penitenciare;
d) INAPT CU SCOATERE DIN EVIDENȚĂ (ISE) - inapt pentru serviciul militar cu scoatere din evidență/inapt pentru îndeplinirea serviciului în poliție cu scoatere din evidență/inapt pentru îndeplinirea serviciului în sistemul administrației penitenciare, cu scoatere din evidență.....

Soldaţii şi gradaţii în rezervă se ţin în evidenţă până la împlinirea vârstei de 55 de ani, astfel:
a) clasa I: până la 45 de ani inclusiv;
b) clasa a II-a: de la 46 de ani până la 50 de ani inclusiv;
c) clasa a III-a: de la 51 de ani până la 55 de ani inclusiv.
Cornel Vasile, Consilier juridic