Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua Soțul a cumpărăt cu credit bancar un ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua Soțul a cumpărăt cu credit bancar un apartament ...

Bună ziua
Soțul a cumpărăt cu credit bancar un apartament înaintea căsătoriei cu câteva luni, am rambursat la banca o suma din banii de la nunta apoi ratele s au plătit în următorii 4,5 ani...contribuind și eu la acestea.
Apartamentul nu l a trecut și pe numele meu,în cazul unui divort am dreptul și eu la acel apartament?
Mulțumesc pt eventualele raspunsuri
Nefiind proprietara, nu aveti dreptul sa partajati imobilul.
Imobilul este bun propriu al sotului.

Aveti insa dreptul sa cereti un drept de creanta pentru ratele platite.
Dacă este soțul de acord, puteți merge împreună la notar și schimbați regimul matrimonial ales la căsătorie astfel încât apartamentul sa între în proprietatea amândurora.
Dacă soțul refuza, în caz de divorț, puteți recupera o parte din ratele achitate de dvs în acea perioada precum si a îmbunătățirilor aduse.
Puteți face partajul doar asupra bunurilor mobile luate în perioada casatoriei, prezumandu-se ca aveți o cota de contribuție de 50%.
Contactați un avocat și discutați în detaliu toate aspectele juridice, anterior ivirii divorțului, ca să știți ce probe sa va preconstituiti în aceasta perioada.
Avocat Neagu Elena, Avocat