Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... 3 luni lipsa ???
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

3 luni lipsa ???

buna ziua,

am primit o informatie cand am mers sa scot carnetul de somer al sotiei cum ca datorita nu stiu carei Ordonante, persoanele care si-au depus dosarul de intrare in somaj pana la data de 31.12.2009 beneficiaza de 9 luni indemnizatie de somaj, iar cele care s-au gandit sa nu-i aglomereze de sarbatori si au depus dupa 01.01.2010 (in cazul sotiei in 04.01.2010) vor primi doar 6 luni indemnizatia de somaj. Cum se poate asta? Sotia e tot absolventa de facultate ca si restul absolventilor si diferenta de cateva zile o costa 900 ron!!!!!!!!!!! In plus de asta, pe ianuarie, deoarece a depus dosarul in 04.01.2010 si 1 si 2 au fost libere, 3 - duminica, va primi doar 278 ron sau ceva de genul. Pai in zilele alea nu se mananca? Nu se platesc facturi? Este vreo institutie care spune ca "avand in vedere ca au fost libere si duminica nu va facturam serviciile noastre"????

Multumesc!

Florin Borza
Ati intarziat ceva mai mult cu depunerea actelor, pentru ca, in conformitate cu
L 76/2002- Art. 38. - (1) Indemnizaţia de şomaj se acordă persoanelor prevăzute la art. 17, la cerere, după caz, de la data:
a) încetării raporturilor de muncă;
(2) Indemnizaţia de şomaj se acordă de la data prevăzută la alin. (1), dacă cererea este înregistrată la agenţia pentru ocuparea forţei de muncă, în termen de 30 de zile de la această dată. (3) Dacă cererea este înregistrată după expirarea termenului de 30 de zile, dar nu mai târziu de 12 luni de la data prevăzută la alin. (1), indemnizaţia de şomaj se acordă începând cu data înregistrării cererii.
Da, Ordonanta 28/2009 prevedea ca, cei care isi depun dosarul la somaj pana la data de 31.12.2009, beneficiaza de o perioada cu 3 luni mai mare decat in mod normal in care primesc indemnizatie de somaj.

Incepand cu 01.01.2010 au revenit in vigoare reglementarile legii 76/2002 in acest sens.
OUG nr. 28/2009 privind reglementarea unor masuri de protectie sociala. Ordonanta de urgenta nr. 28/2009
Art. 1
1) Prin derogare de la dispozitiile art. 39 alin. (1) din Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, cu modificarile si completarile ulterioare, pentru persoanele care se incadreaza in una dintre situatiile prevazute la art. 17 din Legea nr. 76/2002, cu modificarile si completarile ulterioare, pana la data de 31 decembrie 2009, perioada de acordare a indemnizatiei de somaj, stabilita in conditiile legii, se prelungeste cu 3 luni.

Cum se interpreteaza acest articol daca incetarea contractului de munca a inceput cu 30.12.2009, pentru ca nu este specificata aici data depunerii dosarului de somaj.

1. Daca persoana indeplineste conditiile prevazute de OUG 28/2009 pana la data de 31.12.2009 beneficiaza de prevederile acestei OUG chiar daca depune dosarul dupa 01.01.2010.
2. Refuzul AJOFM de a acorda drepturile prevazute de OUG 28/2009, in acest caz, este o un abuz.
3. Faceti sesizare la ANOFM sau dati in judecata AJOFM la Tribunal. Nu platiti taxe.
Multumesc de raspuns....insa sotia mea este absolventa de stomatologie, cu licenta in septembrie, iar cf legii avea obligatia ca primul dosar sa il depuna in termen de 60 zile de la absolvire (ceea ce a si facut) iar cel de-al doilea dosar pana la 1 an de la data depunerii primului dosar. deci de unde sa stim noi de aceasta taiere de 3 luni daca cei de la AJOFM ne-au indrumat asa. verba volant ptr ca nu avem cum dovedi ca ei "ne-au linistit".
iar vis-a-vis de acea retinere pe motiv ca au fost sarbatori si data depunerii e 4.01, ca nu mai primeste 300 ron ci 278, mi se pare penibila. nu se mananca in fiecare zi?????
cu respect.