Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Perioada de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Perioada de somaj

Buna ziua,
Am o nelamurire legata de perioada de acordare a somajului. Stiu ca conform legislatiei din 2002 pentru cel putin un an de cotizare primesti sase luni somaj.
Prelungirea perioadei de acordare a somajului cu 3 luni nu a intrat in viguare?

Va multumesc anticipat
A fost in vigoare, pentru persoanele carora le-au incetat contractele de munca pana pe data de 31.12.2009.
Eu am contractul de munca incetat cu 21.11.2009 dar dosarul pentru somaj nu am reusit sa-l depun decat pe 11.01.2010 din cauza ca functionarele publice care verificau dosarul se trezeau de fiecare data sa observe ca ceva nu le convine.... si uite asa m-am plimbat pe la ele o luna de zile. Cred totusi ca asta era si scopul... sa traga de timp ca sa treaca anul. Am vreo sansa sa corectez ceva? Daca da cui sa ma adresez?
pakos a scris:

A fost in vigoare, pentru persoanele carora le-au incetat contractele de munca pana pe data de 31.12.2009.

1. Asa cum a scris colega mea mai sus, daca v-a incetat CIM in 2009 trebuie sa beneficiati de cele 3 luni in plus la somaj.
2. Mergeti inapoi la AJOFM, aratati-le textul de lege de mai jos si daca tot nu vor spuneti-le ca ii veti actiona in judecata si asta o puteti face la Tribunal (nu platiti taxe).
3. Din OUG 28/2009:
Art. 1. - (1) Prin derogare de la dispoziþiile art. 39 alin. (1) si art. 40 din Legea nr. 76/2002... pentru persoanele care se încadreazã în una dintre situatiile prevãzute la art. 17 din Legea nr. 76/2002, pânã la data de 31 decembrie 2009, perioada de acordare a indemnizatiei de somaj, stabilitã în conditiile legii, se prelungeste cu 3 luni.