Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decizia ÎCCJ nr. 6100/ 14.12.2023. Contestarea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decizia ÎCCJ nr. 6100/ 14.12.2023. Contestarea raportului întocmit ...

Decizia ÎCCJ nr. 6100/ 14.12.2023. Contestarea raportului întocmit de Inspecţia Muncii.
Înalta Curte de Casație și Justiție a hotărât că este de competența curții de apel și nu a tribunalului, contestarea actului administrativ reprezentat de Raportul privind controlul efectuat de Inspecţia Muncii, aceasta fiind o „autoritate centrală”, conform art. 1 alin. 1 din Legea nr. 108/1999. (Decizia nr. 6100 din 14 decembrie 2023, pronunțată de Secţia de contencios administrativ și fiscal a Înaltei Curți de Casație și Justiție).
Decizia ICCJ nr. 6100/ 14.12.2023 produce efecte dupa publicarea in MO.

1. Decizia este pronunțată de Secţia de contencios administrativ și fiscal a Înaltei Curți de Casație și Justiție

2. Nu se publica in Monitorul Oficial

3. Este de notorietate prublica ca Inspectia Muncii este autoritate centrala, nu locala, sens in care, instanta competemta este Curtea de Apel.