Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua, este legal ca o firmă care există ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua, este legal ca o firmă care există încă, să externalizeze ...

Bună ziua, este legal ca o firmă care există încă, să externalizeze arhiva, iar firma care a preluat-o să elibereze adverințele de vechime, grupă, venituri brute, contra cost ?
Da, este legala o astfel de situatie.
Nu și sa va ia bani.
"Foștilor angajați nu li se pot percepe tarife pentru eliberarea unor documente care să ateste vechimea sau situația salarială, atâta timp cât angajatorul nu a fost desființat. Legea îl obligă pe angajator să răspundă cererii fostului salariat și îi pune în vedere inclusiv un termen-limită pentru a-i oferi adeverința cu datele cerute. Dacă situația obiectivă a angajatorului presupune că oferirea unor informații foștilor angajați este una dificilă, solicitantul nu poate fi obligat să plătească „deranjul”."

„La solicitarea salariatului sau a unui fost salariat, angajatorul este obligat să elibereze un document care să ateste activitatea desfăşurată de acesta, durata activităţii, salariul, vechimea în muncă, în meserie şi în specialitate”, potrivit Codului muncii, idee reluată și în HG nr. 905/2017: „La solicitarea scrisă a salariatului sau a unui fost salariat, angajatorii sunt obligaţi să îi elibereze acestuia un extras din registru, datat şi certificat pentru conformitate, sau o adeverinţă care să ateste activitatea desfăşurată de acesta, durata activităţii, salariul, vechimea în muncă şi în specialitate, astfel cum rezultă din registru şi din dosarul personal, în termen de cel mult 15 zile de la data solicitării”.

www.avocatnet.ro/articol_665...
Multumesc
Legea prevede angajatori , nu detinatori de arhive ... Potrivit legii 19/1996, serviciile arhivistice prestate în condițiile legii de către operatorii economici autorizați în prestarea de servicii arhivistice se efectuează contra cost, pe baza unor tarife ale căror limite maxime sunt stabilite anual, prin ordin al președintelui Casei Naționale de Pensii Publice, cu avizul Arhivelor Naționale.
Angajatul fost/ actual are / a avut un angajator, acestuia ii cere, el nu are treaba cu societatea care arhivează.